Kauza Rotherham: Afghánci si vyslechli tresty do 19 let

Měsíc trvající soudní proces u Sheffieldského soudu odhalil skandální detaily ohledně skandálu s gangem Afghánců, kteří bez povšimnutí úřadů znásilňovali děti, dorostence, mlátili je a vyhrožovali jim. Soud před dvěma týdny shledal všechny pachatele vinnými ve všech bodech obžaloby. V pátek vynesl tresty.

5-19 let

Osmičlenný gang muslimských násilníků dostal tresty, z nichž nejvyšší má délku devatenácti let odnětí svobody za opakované znásilňování, zneužívání a týrání 13-leté dívky, ze kterého byl usvědčen Sageer Hussain. Ostatní si vyslechli různé tresty od pěti do 17 let.

Ignorace úřadů, smazání výslechu

Kauza Rotherham je známá především díky tomu, že úřady případ znásilňování a přeprodávání dětí ignorovaly, protože se obávaly nařčení z rasismu. Podle oficiálních údajů je obětí nejméně 1400, může jich však být daleko více. Kvůli výhrůžkám, strachu a psychickým problémům u soudu svědčil jen zlomek obětí, tresty jsou tak nižší, než by se dalo očekávat.

Jedna z obětí, jejíž rodina se musela odstěhovat do Španělska, dokonce uvedla, že její výpověď na stanici v roce 2003 policie posléze smazala.

Gangy násilných muslimů

Ve Velké Británii to není zdaleka jediná kauza. Před čtyřmi dny byly uděleny tresty odnětí svobody v délce až 32 let Somálcům v Bristolu, kteří své oběti nadrogovali a pak zneužívali. Též s nimi obchodovali a vyhrožovali jim. Tresty jsou vyšší především proto, že u soudu vypovídalo mnohem více obětí. V únoru dostal dvanáctičlenný muslimský gang tresty v součtu přes 140 let opět za zneužívání nezletilých.

V součtu těchto tří případů soudy rozdaly tresty v celkové délce přes 350 let. Tento pobyt zločinců ve vězení zaplatí britští daňoví poplatníci. Podle této zprávy je věznění těchto tří gangů bude stát celkem zhruba 12 milionů liber (cca 400 milionů korun).

Rotherhamské zneužívání dětí vyústilo v rozsudky. Osm Pákistánců je vinných ve všech 19 bodech obžaloby

 

Další znásilňovací kauza z Británie: Tři Somálci dostali 32 let