Rotherhamské zneužívání dětí vyústilo v rozsudky. Osm Pákistánců je vinných ve všech 19 bodech obžaloby

Sageer Husain (30), Mohammed Whied (32), Ishtiaq Khaliq (33), Waleed Ali (34), Asif Ali (30), Masoued Malik (32), Basharat Hussain (40) a Naeem Rafiq (33), byli shledáni vinnými ve všech celkem 19 bodech obžaloby v souvislosti s obtěžováním a znásilňováním dětí v Rotherhamu, které se odehrávalo mezi lety 1999 a 2003. Výši trestu si pachatelé vyslechnou 4.11.

Případ roky tutlaly úřady v Rotherhamu, protože se bály nařčení z rasismu. Soudní líčení navíc odhalilo skandální detaily případu. Muži byli shledáni vinnými ze znásilnění, neoprávněného zadržování a sexuálního zneužívání. Dívka, které bylo v době činů teprve 13 let, se stala hlavním svědkem u soudu a popisovala své zkušenosti.

Násilí a výhrůžky s rasistickými prvky

“Řekl mi bílá svině a uhodil mě do tváře,” prohlásila dívka o Sageerovi Husainovi, jednom z hlavních pachatelů. Identitu svědkyně soud tají, píše TheStar. Nyní jí je 27 let. Dívka se s muži seznámila na začátku roku 2003. Když jí Sageer Husain začal zneužívat, předal jí později do moci svým komplicům, kteří ve zneužívání pokračovali. Svým obětím otevřeně vyhrožovali například znásilněním matky a fyzickým násilím.

Sageer Husain byl přitom hlavní spojkou mezi oběťmi a ostatními členy gangu, do kterého měl třicetiletý Pákistánec přivést nejvíce obětí. Obětím i jejich rodinám bylo systematicky vyhrožováno a v případě hlavní svědkyně vedly tyto výhrůžky až k přestěhování, konkrétně do Španělska, odkud rodina případ oznámila britským úřadům.

Policie případy bagatelizovala. Nechtěla být za rasisty

Znásilněných dětí mohlo být daleko méně. V březnu a opakovaně i v říjnu roku 2003 rodina hlavní svědkyně případ oznamovala policii. Ta s gangem násilníků migrantského původu nic neudělala, neboť se bála obvinění z rasismu. Skandál v roce 2014 vyvolal obrovský poprask a hovořilo se až o tisících obětí, které se dodnes bojí svědčit u soudu.

Později pak začala ze Španělska pracovat s dalšími oběťmi gangu a sepsala knihu, která se dočkala medializace. V roce 2014 v reakci na skandál opustil svůj post tamní starosta. Po mnoha pokusech o cenzuru případu, kdy bylo dokonce bráněno odvysílání televizního dokumentu o zneužívání dětí v Rotherhamu, se definitivně “provalil” do všech médií ke konci roku. Většina z osmičlenného gangu má pákistánské kořeny. Ani jeden nemá předky čistě britského původu.

Až tisíce obětí

Hlavní svědkyně nebyla zdaleka jedinou obětí. Podle jejího oznámení z podzimu 2003 byly obětí desítky. Policie následně vydala zprávu, ve které počet obětí odhadovali až na 1 400. Případů však může být až několik tisíc, jelikož na povrch vyplouvají další a další příběhy obětí a další důkazy.

V takovém případě hrozí pachatelům tresty až kolem dvaceti let.