Trump vs Clintonová: Průzkumy jsou hodné ignorace, souboj je vyrovnaný

Podle průzkumů a předpokladů se očekává jasný průběh. Clintonová bude nejspíše novou prezidentkou USA, první ženou na této pozici. Zajímavé je, jak se novinářská a politická společnost snaží prolomit všechny ledy a používá je jako argument. Před osmi lety byl zvolen první muž tmavé pleti.

U průzkumů se zastavíme. Každou chvíli jsou někde jinde. Tu a tam se najde stát, kde dva dny vede Trump, aby jej předehnala Clintonová na týden s tím, že jiný stát dopadne přesně opačně. Ale všechny se vesměs shodují. Clintonová vyhraje a stejně tak prý vyhrála i všechny tři debaty – tu poslední však nejtěsněji.

Problém nastane, spustí-li se anketa mimo média, která již dlouhodobě projevují náklonnost k Demokratům. Tam už je souboj jednoznačný pro Trumpa. Velice těžko říct. Navíc velké průzkumy jsou nám v prezidentských volbách v USA naprosto k ničemu. Každý stát, kde vyhraje určitý kandidát, dodá tomuto vítězi hlasy volitelů, jejichž počet je podle jednotlivých států určen podle počtu jejich obyvatel. Volba je tak de facto přímá nepřímo.

Clintonové nahrávají korespondenční hlasy. Náhoda? Vzpomeňme na rakouské volby. Tam korespondence vedly ke skandálnímu zrušení volebního výsledku. To v USA na 99% nehrozí. Co hrozí, jsou podvody od voličů Demokratů. Ti teď tvrdí, že chtít průkazy je rasismus. Zjevně by chtěli docílit toho, aby odvolit mohli ilegální imigranti, kteří by velmi pravděpodobně volili Clintonovou.

Co nám říkají průzkumy podle států? Málo kde vyhrává kandidát o více než 5%. A i přes to, že ve většině států o těch pár procent vede Clintonová, vy, jakožto tiší podporovatelé Trumpa, hlavu nepověsíme až do vyhlášení výsledků. Vzpomeňme si, jak vypadaly průzkumy při volbě o brexitu (47:53) a jak to celé dopadlo (55:45). Nebo volby u nás, které prohrála ČSSD i přes průzkumy, které neustále uváděly její vítězství…

Jaké to obraty… A nebo, že by to bylo prostě tím, že ty průzkumy jsou přesné asi jako slepý lovec?