TERORISMUS: 50 mrtvých v gay klubu na Floridě

Policie v noci na dnešek zastřelila útočníka, který vpadl do gay klubu v Orlandu na Floridě. Střelba zasáhla desítky lidí, 50 z nich zahynulo, několik jich stále bojuje o život. Útočník ještě před zásahem bezpečnostních složek desítky minut zadržoval několik rukojmích. Podle policie měl navíc u sebe blíže nespecifikované výbušné zařízení, zřejmě sebevražednou vestu. O případu informují zahraniční média. JihadWatch, Daily Mail nebo například CNN.

“Vypadá to, že pachatel byl připraven a útok měl dopředu naplánovaný,” řekl velitel zásahu. Úřady označily útok za teroristický čin. Střílení začalo kolem tamní druhé hodiny ranní. Po útoku se muž zmocnil asi třicítky rukojmích, které policie osvobodila po zneškodnění útočníka. Ten byl zastřelen. “Bylo slyšet jen bang bang bang, pořád dokola,” líčí jeden ze svědků. Podle všeho se nejednalo o obyčejnou ruční střelnou zbraň. “Výstřely byly časté a nepřestávaly,” líčí další svědek události, kterému se podařilo utéct.

Policie rovněž nevylučuje, že útok měl islámské kořeny. Důstojník prohlásil, že útočník sebral inspiraci k útokům nejspíše z “učení radikálního islámského terorismu.” Celkový počet zraněných dosáhl čísla 42. Zásahu proti útočníkovi, který tři hodiny držel rukojmí, se zúčastnila stovka policistů.

UPDATE: Vyšetřovatelé za pachatele označili 27 letého Omara Mateena, syna přistěhovalců z Afghánistánu. Narodil se v USA. Počet obětí stoupá. Aktuální číslo je až 50 mrtvých, zraněných je 53.

VIDEO: střelba na Floridě

Omar Mateen – terorista, který postřílel až 50 lidí.

Omar Mateen

Tiskové prohlášení k útoku na Floridě