Romové v Žatci vyhrožovali a uráželi Čechy. Romea z reportáže nadávky vystřihla

Na selhání organismu zemřel v Žatci 26-letý Rom. Muž podle svědků vtrhl do pizzerie, kde rozhazoval nábytek, vyhrožoval návštěvnicím a napadal hosty, kteří jej zpacifikovali. Následně pak muž zkolaboval a již v té době přítomná policie se jej marně pokoušela oživit. Případu se rychle chopila Romea.

Na facebookových stránkách organizace Romea, které automaticky blokují jakékoliv kritické návštěvníky, se objevily hrubé urážky a výhrůžky majiteli restaurace i všem Čechům. Následující screeny nasbírala stránka, která kritizuje facebook organizace za blokování diskutujících.

romea-screeny

Pietní shromáždění se proměnilo v rasistické výhrůžky proti restauraci i proti Čechům

Na pietní shromáždění dorazila asi stovka Romů z celého Žatce, která se skandováním “My chceme vraha!” podle serveru Romea.cz pouze dožadovala důkladného prošetření případu. Přestože pitva jednoznačně vyloučila cizí zavinění, Romové mají jasno. Jejich kolegu a kamaráda zavraždili rasističtí Češi. “Mr**y český,” opakuje několik z nich pořád dokola.

Naproti tomu, verze serveru Romea.cz je poněkud jiná. Přestože kameraman neziskové organizace byl přímo u výhrůžek, z videa je raději vystříhal. Plná verze se pak dostala na YouTube a byla natáčena cca 10 metrů od místa, odkud natáčel zpravodaj Romea.cz

Organizaci Romea financují norské fondy. Ještě předloni získávala peníze od Open Society Fund a také od americké ambasády. O Organizaci jsme psali i zde.