Hollande v defenzivě. Policejní protesty se rozšířily i mimo Paříž

Půl roku před prezidentskými volbami je socialistická vláda ve Francii v defenzivní pozici. Hollande se snaží komunikovat se zástupci policie. Ta již několik dní protestuje proti násilí na ní, které stát nijak neřeší. Poslední kapkou bylo nedokonané upálení dvou příslušníků na konci září.

Čtěte také: Pachatelé málem upálili dva policisty. Jejich kolegové vyšli ve Francii do ulic

Spontánní protesty zahájili policisté v Paříži. Asi čtyři stovky z nich sedlo i do policejních vozů a v uniformách, i když mimo službu, objeli ulice hlavního města Francie a dvakrát projeli kolem nemocnice, kde jsou hospitalizováni čtyři jejich kolegové poté, co dva z nich málem upálila skupina lidí ve služebním voze.

Policejní nespokojenosti se chopila opozice

Opoziční politici vyrazili na vládu s tvrdou kritikou. Podle nich problém s násilím proti policii trvá již roky. Příslušníci musí čelit nejen džihádistům, ale také maskovaným levicovým extremistům. Podezřelí z pokusu u popravu policistů v autě se předpokládají právě u jedné z těchto dvou skupin.

Policie bojuje o změnu zákona, vedení slíbilo tresty pro demonstranty

Policie již roky s vládou bojuje o zákon, který by stanovil minimální a automatickou výši trestu za prokázané napadení policisty, která v politicky korektní Francii není konkrétně stanovena. Vláda až doteď návrhy ignorovala. Po protestech se však Hollande plánuje setkat s představiteli policie a odboráři.

Policejní velitelé však nešetřili ani samotné policisty. Protesty, které se mezitím rozšířily i mimo hranice Paříže například do Bordeaux, Nancy a Toulouse, jsou podle tamních předpisů protiprávní, jelikož policista nesmí během demonstrací užívat služební vybavení, což protestující udělali. Velitel státní policie tak slíbil vyhledání a potrestání těch, kteří “se vysmáli těmto pravidlům” a vyrazili do ulic v uniformách a služebních vozech.

Za poslední týden demonstrovali policisté již tři noci. O protestech, které jsou v Evropě nevídané, zatím žádné velké české médium neinformuje. Hlavním šiřitelem je server france24.

Policie protestuje v paříži

Napadení služebního vozu není pro francouzskou policii výjimkou. Takto napadli auto levicoví extremisté při demonstracích koncem léta.