Migranti udělali z centra Paříže válečnou zónu. Bojují s policií i místními

Válka u Stalingradu. Tak se říká nepokojům migrantů, kteří se při vystěhování z Calais pokusili obsadit centrum Paříže a do dnešní doby jej v podstatě násilím drží pod kontrolou. Úroveň jejich soužití s místními dosáhla takové úrovně, že na ulici veřejně napadají Pařížany. Policie je bezmocná, jelikož humanitní organizace sledují každý její krok a podávají stížnosti na zákroky silou.

U stanice metra Stalingrad na Avenue de Flandre byl postaven již druhý ilegální tábor. Před měsícem tu žili migranti z Afriky – na protest za lepší ubytování, kterého se většinou dočkali. Nyní tu jsou ilegální migranti, kteří původně mířili do Velké Británie a byli nuceni opustit džungli v Calais.

Tábor je ve francouzské hlavním městem podle serveru express.co.uk již přes týden. Policie se již pokusila migranty z místa vyhnat, po jejich odchodu se však ilegálové vrátili do svého tábora. Během vyklízení navíc policisty fyzicky napadali. Nyní na ulici válčí nejen s nimi. Bijí se mezi sebou převaděčské gangy, migranti, policisté a původní Pařížané, kteří jsou napadání na potkání. Řádění stovek migrantů nemá konce ani v noci.

Složení národností migrantů neodpovídá představě o syrských uprchlících. Nejčastěji pochází z Libye, Súdánu, Eritrey či Afghánistánu. Ti všichni ohrožují tamní podnikatele, kterým po drtivém odlivu zákazníků hrozí rychlý konec. “Lidé se sem bojí chodit. Stalingrad je mrtvé místo. Všichni se raději zamknou doma,” říká místní obchodník, který si uvědomuje, že takhle dlouho podnikat nevydrží. “Francouzi k nim byli laskaví. Chápu, že jsou zoufalí, ale mají dodržovat zákony a snažit se zapadnout,” doplňuje.

Místní obyvatelka Jenne svědčí, jak migranti ukazují své začlenění. “Vyhlédnou si kolemjdoucí a strhnou jí šperky a vytrhnou kabelku,” říká. Hollande sice na začátku týdne nařídil přísné vyklizení tábora, 24 potom se však migranti vrátili tam, kde byli. V pařížském bulváru, uprostřed města, tak vzniká nová džungle.

Marie, místní obyvatelka, při rozhovoru pro Le Figaro skoro nemohla mluvit. “V září tady byly dva a půl tisíce lidí. Vyhnali je a teď jsou zpět. Navíc, poté, co uzavřeli džungli v Calais, je situace o mnoho horší,” popisuje. Další místní, Monique, řekla, že při pohledu na centrum Paříže “nenachází slov” a že je “naprosto rozrušená” nad touto situací. “Ulice jsou posety odpadky a výkaly. Uprostřed noci slyšíme z tábora hrozivý křik,” popisuje.

Stále pokračují policejní protesty

ON LINE: Protesty policie ve Francii po přestávce pokračují. Další demonstrace bude ve čtvrtek