Lži na Lidovkách: Albright jako oběť urážek v knihovně

Tři a půl roku starý článek. Přesto se Lidovky.cz nestydí jej dále prezentovat, i když je plný lží. Článek Albrightovou během pražské autogramiády vulgárně uráželi zpochybnilo video, přesto je stále prezentován jako provokace ze strany demonstrantů a jejich urážek, přičemž celá situace byla přesně naopak.

Na začátku prý do Luxoru přišli provokatéři. Ti prý na Albrightovou házeli plakáty, vulgárně jí uráželi a tak je museli vyhodit. Autor článku Ondřej Stratilík o aktivistech “Přátel Srbska” mluví doslova jako o nezvaných hostech. Ti byli údajně vykázáni. Vše prý natáčela slečna, která rovněž chtěla jediné – vyvolat konflikt.

Opak je pravdou. Členové Přátel Srbska přišli s DVD filmem, dokumentem o uloupeném Kosovu a plakáty s fotografiemi a nápisem “Uloupené Kosovo” k Madeleine Albright a žádali podpis. Okamžitě byly plakáty odstraněny, Albrightová rezolutně odmítla je podepsat, pořadatelé obratem začali odstrkávat všechny zúčastněné členy Přátel Srbska pryč.

Na záběru kamery pak při otočení se za Albrightovou jde naopak vidět jí samotnou, která tehdy ještě v pozici ministryně zahraničí USA, hází další plakát právě po aktivistech. Ti žádali, aby Albright krom své knihy “podepsala i toto své dílo.” Ta byla vyvedena z míry a velmi hlasitě začala na lidi pokřikovat anglicky “jděte pryč!”

Ostraha pak vzala plakáty z rukou zúčastněných a ti, rozhození z agresivní reakce, začali hovořit o svobodě názoru a muchlání plakátů označili za protiprávní. “Tak si je vemte a strčte si je někam,” řekl člen ostrahy. Další člen ostrahy několikrát rukou praští do kamery, která událost natáčí. Pořadatelka volá policii. Je arogantní, ironická, o aktivistech hovoří jako o agresivních jedincích. Ti jsou nadále odstrkováni a přetlačováni.

Když dorazila policie, bylo členům Přátel Srbska oznámeno, že si pořadatelé “nepřejí, aby tady byli.” Všechno ostatní můžete shlédnout na tříminutovém videu z YouTube. Madaleine Albrightová v roce 1999 bez mandátu OSN rozhodla o bombardování Kosova. Při něm zahynuly tisíce civilistů, drtivou většinou Srbů. Po předání Kosova z rukou Srbů k rukám Albánců, kteří dodnes pracují na etnitcké čistce, Albrightová s dalšími politiky na území nakoupili podniky a firmy a vydělali až stovky milionů dolarů.

Čtěte také: Madeleine Albrightová: strůjce bombardování Kosova, která se netají nenávistí k Srbům