Helsinský výbor žádá vyhazov úředníka ministerstva vnitra. Seděl vedle Lhoťana, odůvodňuje

Táňa Fišerová žádá okamžité odvolání z funkce nejvyššího PhDr. Tomáše Haišmana, ředitele Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra České republiky. “Seděl vedle Lhoťana a Kurase,” odůvodňují, proč by k vyhazovu mělo dojít. Otevřený dopis zaslal Helsinský výbor přímo ministru vnitra, pod které tento odbor spadá.

Fišerová v dopise upozorňuje na některé Haišmanovy výroky, které vyslovil, když “si dovolil” sedět vedle zmíněného Lhoťana a Kurase. „Proud, se kterým jsme se loni setkali – a můžeme si o tom mediálně říkat, co chceme –  je celý od začátku proud ekonomické migrace. Pokud by šlo o uprchlíky, tak by pravděpodobně uprchli z rizikové země do země sousední, kde je poskytnuto bezpečí,“ uvedl. Dále řekl: „Skupina zemí V4, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, jsou základním oponentem neomarxistických, sociálních experimentů z pera Evropské komise, když jejím nápadům, jak přistupovat k migraci, oponují selským rozumem.“

Tyto výroky považuje Helsinský výbor za naprosto nepřijatelné.

“Jsme přesvědčeni, že nastal čas odchodu Tomáše Haišmana a žádáme ministra vnitra Milana Chovance, aby z této události vyvodil důsledky a Tomáše Haišmana odvolal a jeho výroky nebagatelizoval,” uvedla Fišerová.

Helsinský výbor letos inkasoval přes půl milionu od EU a přes milion korun od Ministerstva práce a sociálních věcí.