Hate Free Culture: spolupráce s extremisty a obhajoba nacismu a šaríy

“Bible nacismu”, tak se hovoří o knize Mein Kampf, kterou napsal Adolf Hitler, jehož tažení stálo desítky milionů životů a v koncentračních táborech zahynuly miliony Židů a Romů. A pokud by Hitler nespáchal sebevraždu, měl by být jako nacista a strůjce režimu souzen? Podle Hate Free Culture nejspíše ne. “Genocidu Židů páchali nacisté, ne nacismus jako takový,” napsal jeden z jejich administrátorů na facebookových stránkách. Podle této logiky by měli být za válečné zločiny Německa za 2. světové války jen ti nacisté, kteří nějaké zločiny páchali vlastníma rukama.

A vlastně by to osvobodilo mnoho důstojníků, kteří u soudů tvrdili, že sice jednali v jménu nacismu, ale neměli tušení, jaké následky má v místech, kde se nenacházeli. Stejně tak by nebylo odsouzeno mnoho hlavních tváří války, které rozdávaly rozkazy. Odnesli by to hlavně “pěšáci”, lidé, kteří vykonávali rozkazy svých nadřízených.

Nacismus jako ideologie byl postaven mimo zákon. Neonacisté, kteří hajlují na veřejnosti, jsou pod drobnohledem policie, propagace nacismu je ilegální. Jak je tedy možné, že podle Hate Free zabíjeli lidé, čili ideologie jako taková nemá nic a nikoho na svědomí, aby pouhá nenásilná propagace této ideologie byla ilegální? Nezaměří se projekt státem placené Agentury pro sociální začleňování také na práva neonacistů? Vždyť oni nezabíjejí, takže podle této rétoriky nedělají nic špatného. Komentář napsala stránka v reakci na kritiku islámských extremistů a islámu jako takového, který je podle komentujícího pod dotyčným příspěvkem viníkem útoků. Navíc to ani není první velký přešlap Hate Free Culture.

V minulosti například prokazatelně propagoval web manipulatori.cz. Server měl dlouhou dobu Hate Free mezi spolupracovníky a samotný projekt v rubrice “manipulace a HOAXy” na server odkazuje. Například zde. Server přitom patří Lukáši Větrovcovi, který v mešitě v České republice otevřeně vedl nenávistná kázání proti Židům. Stejně tak nyní propaguje “otevřenou snídani” v mešitě na Praze 8, kterou organizuje Gamal-Richterová. Ta absolvovala on-line islámskou univerzitu, kterou “shodou okolností” založil autor islámské knihy “Základy Tawheedu”. Za její distribuci je nyní obviněn Sáňka, český muslim, a to kvůli zjištění, že obsah knihy je plný nenávisti k Západu a jejímu systému, který je dle slov knihy hoden zničení. Žalobce knihu označil za “horši než Mein Kampf.” Sáňka nejdříve zarytě tvrdil, že na knize nevidí nic závadného, nyní se hájí argumentem, že on knihu pouze pomáhal distribuovat.

Hate Free Culture se k zátahu, který podle videa, jenž jsme vyvěsili na našich facebookových stránkách, nebyl vůbec protizákonný (YouTube.com), dostatečně nevyjádřil. Jediný, kdo k tomu měl co říct, byl Jan Cemper, internetový spolupracovník, který pomocí stránky Stop rasové a náboženské nenávisti komentuje příspěvky uživatelů ve chvíli, kdy stránce Hate Free Culture docházejí argumenty. Je to zřejmé v mnoha případech, kdy se někdo snažil se stránkou argumentovat. Stačí si projít dva příspěvky. Stop rasové i náboženské nenávisti navíc působí dojmem takzvaného trolla, který rýpe do lidí a uráží je, místo toho, aby argumentoval.

Stránku Stop rasové i náboženské nenávisti vede Jan Cemper, aktivista, který pořádá pravidelné protidemonstrace, kdykoliv se někde manifestuje proti islámu. Zaměřen je především na Blok proti islámu a Islám v ČR nechceme. Označuje je za nebezpečné “hnědé” organizace. Proti Národní demokracii či SPD nevystupuje tolik, byť v rámci ND se jedná o případ člověka řečnicky téměř nejextrémnějšího mezi kritiky islámu. Prostě je jen tam, kde je vidět. Spolu s touto stránkou má i “Proti projevům nenávisti”. Na Facebooku vystupuje jako Rudolf Černý.

Například loni obvinil Miloše Zemana ze lži. Tvrdil, že jej Zeman pomluvil slovy o demonstraci s názvem “tato země není naše”. Název byl podle prezidenta na “tato země patří všem” změněna na poslední chvíli, neboť budila rozporuplné reakce. Název “tato země není naše” skutečně původně existoval. Zde náš starší článek ještě ze starých stránek. Sám Cemper sice promlouvá do duše takzvaným xenofobům, ale před vlastním prahem si nezamete. Podle centrálního registru dlužníků patří mezi osoby, které požádaly o insolvenci. Pro novináře uvedl, že vyžije s 8 000,-Kč měsíčně. Na pořádání demonstrací, aktivismus a trolling tedy času má dost, ale na hledání perspektivnějšího zaměstnání či přivýdělku již čas nemá.

Hate Free Culture spadá pod správu ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera mladšího. Přímou nadřízenou projektu je Agentura pro sociální začleňování. Projekt je z drtivé většiny dotován Norskými fondy, takže je logické, že když jsme my a několik příznivců sdíleli sestřih zabavování dětí v Norsku Barnevernem a s poznámkou, že Hate Free Culture mlčí za norské peníze, bez reakce všechny tyto příspěvky obratem maže a autory sdílených položek blokuje. Na emaily naší redakce Hate Free přestali odpovídat po jedné diskusi, kdy jim došly argumenty. Jednoho našeho administrátora smazali poté, co je obvinil se spolupráce s Větrovcem, jak jsme zmínili výše. Tu vyvrátili a na maily přestali reagovat poté, co jsme jim dokázali, že spolupráce mezi servery Hatefree.cz a manipulatori.cz je pravdivá. Našemu administrátorovi však ban zůstal.

Stáhněte si tento článek k vytištění v PDF jako hlavní shrnutí úletů tohoto STÁTNÍHO projektu zde!