BBC: Na internetu vzrůstá hlas “protitrumpovských” fake news 

To, o čem se nepíše, nyní zveřejnil web stanice BBC. Na internet se stále silněji dostávají lži z tábora odpůrců Donalda Trumpa a levicových liberálů. 

Server Snopes, který kontroluje fakta v médiích, řekl rádiu BBC Trendy, že existuje cosi jako neoficiální nárůst fake news ze strany levicových liberálů. Co oficiální je, jsou některé případy. Například lživé tvrzení, že Donald Trump profituje z bombardování v Sýrii. 

“Fake news zasahují jak do pravicových tak do levicových táborů. Chytí se vzdělání i nevzdělaní. Avšak jednoduchý stereotyp, že pravičáci jsou nevzdělaní, není 100% pravda,” řekl Jeff Green, výkonný ředitel společnosti Trade Deska, která pro CBS monitorovala, kdo kliká na odkazy s falešnými zprávami. 

Jeho společnost zveřejnila dvě falešné zprávy, jednu mezi pravicový tábor, druhou do levicového. Pomocí speciálního software zjistili, kdo v jakém táboře zprávy čte a sdílí. “Vyšlo najevo, že stoupenci levice, kteří fake news sdílí, mají až 34 násobnou tendenci být obsolventem prestižní vysoké školy,” uvedl Green. 

U lidí, kteří sdílí liberální fake news, nastává většinou dobrý pocit. Takto například i v České republice získal ohromnou popularitu hoax o muslimovi, který zastavil teroristu u stadionu Stade de France při útocích v Paříži v listopadu 2015. Než se však zpráva dostala do veřejnoprávní České televize, v zahraničí již bylo známo, že se jedná o falešnou zprávu. ČT pak několik hodin hoax šířila a blokovala lidi, kteří ji na to upozornili. Psali jsme zde

Při sdílení zpráv je tedy důležité si rozebrat, jaké pocity zpráva u nás vyvolává. Pokud získáme silné emoce jako vztek či nadšení, měli bychom si podle Jeffa Greena zprávy ověřit. 

____________________________________________________

Pokud se vám líbí obsah našeho webu www.stop-multikulti.cz, můžete jej nyní podpořit finančně a pomoct tak jeho šíření mezi lidi.

Učinit tak můžete na účet u Fio banky číslo 2401131596/2010, který je transparentní. Odkaz zde.