Za “Džungli” v Calais mohou asi kamioňáci. Dostávají tučné pokuty za migranty, o kterých nevědí

Při průjezdu přímořskou oblastí u francouzského Calais, kde v tzv. Džungli sídlí kolem 8 000 ilegálních imigrantů, jsou kamioňáci v ohrožení života. V posledních týdnech se agresivita migrantů neskutečným způsobem stupňuje, migranti útočí tyčemi, tvoří hořící barikády a do zastavených kamionů se vkrádají. Řidiči v obavách o život nevystupují, ale v Anglii je čeká nepříjemné překvapení: Za každého nalezeného migranta dostanou pokutu až 2 000 liber (60 000 korun).

Velký multikulturní bizár zažívají řidiči kamionů, kteří mají tu smůlu a proto, aby uživili rodinu, musí jet z Francie do Británie přes Calais, místo, kde skoro deset tisíc lidí za neschopnosti tamních úřadů přebývají agresivní ilegální imigranti. Ti to k dálnici nemají vůbec daleko a policie již boj o ní dávno vzdala a drží se již pouze opodál. Migranti tak mají volnou cestu přímo ke kamionům, které napadají kameny a tyčemi.

Pokud tyče ani jiné fyzické útoky nefungují, přijdou na řadu noční útoky zapálenými barikádami. Řidiči musí zastavit. Toho ilegálové využijí a nasunou se do nákladového prostoru. Řidič tento fakt sice tuší, ale z obavy o zdraví musí pokračovat v jízdě. Vystoupit a migranty vyhnat se již nikdo neodváží. “Jsou jich desítky až stovky najednou. Jde o život, jakmile vystoupíte,” shodují se řidiči. Jediné, na co se zmůžou, je najíždění na migranty, kteří uskakují. V Anglii však řidiče čeká ještě větší problém a pro mnohé z nich jde o samotnou finanční existenci.

Jak totiž před několika měsíci naznačoval na iDNES.cz jeden z českých šoférů, Britové neberou ani video v potaz. Řidič je odpovědný za svůj nákladový prostor a policie tak bezmocným kamioňákům uděluje téměř smrtelné pokuty – až 2 000 liber za každého nalezeného imigranta. To je v přepočtu kolem 60 000 korun. Odvolání je velmi složité a provozovatelé marně upozorňují na nespravedlnost přístupu britské policie.

Změna v nedohlednu

Ministerstvo vnitra namítá, že jsou pokuty udělovány především za “nedostatečně zabezpečený nákladový prostor.” Ignorují videa, ze kterých vyplývá, že se i přes bezpečnostní zámky dostanou migranti páčidly a hrubou silou. Jen v roce 2015 si tak britská policie na nebohých šoférech a provozovatelích přilepšila o více než 6,5 milionů liber (200 milionů korun). Ne vždy se vybírají maximální pokuty. I tak se zpravidla jedná o částky kolem 600-1000 liber pokuty pro řidiče a až dvojnásobek pro provozovatele.

Malé dopravní firmy tak stojí před těžkým rozhodnutím: Zůstat u Calais a přicházet o peníze, hledat práci jinde, či rovnou ukončit činnost. Dvě dopravní společnosti, jedna z Nizozemí a jedna z Rumunska se s britskou stranou soudí, jelikož podle jejich prohlášení tvrdí, že oni nemohou za stav s migranty u Calais. Porovnejte sami. V roce 2014 bylo při pokusu dostat se kamionem do Británie přistiženo na 4 000 ilegálů. V červenci 2015 již jejich počet přesáhl 13 000.

Zeď, která bude zřejmě k ničemu

Britské úřady však dál trvají na svém a používají bič na řidiče. Jakoby šoféři byli zodpovědní za příliv ilegálních migrantů, kteří se “záhadným” způsobem dostali až ke kanálu La Manche. Jediné plánované řešení doteď nabízely úřady, které slibovaly odsunutí ilegálních imigrantů a jejich rozdělení do jiných vzdálenějších oblastí po celé Francii. Od té doby se počet obyvatel Džungle zvedl o polovinu.

Další řešení nyní nabízejí Britové. Ti slíbili postavení čtyři metry vysoké zdi. Zatímco však stavba plotu na hranicích Maďarska zvedla po celé EU vlnu pozdvižení a tsunami kritiky, britská zeď se sešla s kladnými ohlasy od evropských úředníků. Problém zdi je však její délka, která by měla mít jen stovky metrů. Zásadní řešení otázky Džungle a jejích agresivních obyvatel tedy nenabízí, problém přesune o kilometr dál.

Kamioňáci se tak z oblasti začínají houfně stahovat. Někteří z nich budou raději na svých pracovních úřadech než na dálnici, kde na ně útočí rozzuření ilegálové tyčemi. Calais je unikátním případem, který média neskrývají. Nejspíše největší evropská NO-GO zóna, která je plná obchodu z drogami, nemocí, násilí a prostituce, je úkazem naprostého selhání evropských elit. Vina je navíc přenesena na řidiče, kteří udělali jedinou chybu, a to, že si dovolili jet po dálnici, která se mění ve stejnou džungli, jako je k vidění z kabin vozů.