Švédsko: rodiče se bojí do školy posílat děti kvůli migrantům. Ředitel: musíte je pochopit

Škola v centrální části švédského Kristianstadu má potíže. Nově příchozí migrantské děti se oproti švédským dostaly do početní převahy, což rychle vyústilo v šikanu a fyzickému napadání švédských dětí. Zoufalí rodiče rezignovali na nucení posílat je do školy a teď jsou celé dny doma a děti ze strachu odmítají do školy dále chodit.

“Můj syn odmítl hrát s migrantskými dětmi fotbal, protože podváděly. Dva z nich ho napadli a než mu dospělí pomohli, byl celý od krve,” líčí zoufalá matka jednoho ze studentů. “Mé děti jsou doma od středy. Odmítají jít do školy. Bojí se mladých imigrantů. Nemohu je nutit tam jít,” podotýká otec jiného dítěte. Situace se dramatizuje v posledních měsících, kdy do školy přibylo mnoho mladých imigrantů. Ti začali na švédské studenty pokřikovat, nadávat jim, provokovat, šikanovat a bít.

“Můj sedmiletý syn, který chodí do první třídy, byl podražen. Má odřená kolena, bojí se,” líčí další maminka. Zoufalí rodiče se tedy rozhodli napsat dopis přímo řediteli školy, ve kterém popisují všechny situace, ke kterým poslední dobou dochází. Imigrantských dětí je ve škole 90-95%.

Ředitel jim odpověděl, že mají imigrantské děti respektovat. Jsou to totiž utečenci před válkou a je potřeba brát ohled na jejich frustraci. Dále dodal, že rodiče, kteří nenutí své děti docházet do školy, se dopouští protiprávního jednání. “Již jsme byli navštívit jinou školu,” odpovídají někteří rodiče. Své děti do školy obsazené migranty odmítají pustit.

“Nemohu zůstat doma, nevím, co teď bude,” obává se maminka Madeleine, která je na vážkách, zda děti nechat nadále doma, či je vystavit dalšímu fyzickému násilí. Podobné případy řeší i Německo, kde jsou děti nazývány “prasožrouty” a též napadány. Rodiče v Německu, Švédsku i Británii nyní hledají i vzdálenější školy jen proto, aby zůstaly ve většinovém podílu proti imigrantům. “Nejsme nenávistní, jen máme strach o své děti,” shodují se vesměs všichni rodiče napříč západní Evropou, kteří se pro podobné kroky rozhodují.