Sto tisíc hlídačů k ničemu: U Paříže opět zabíjel muslim

Neznámý muž, hlásící se k Islámskému státu, 13.6. večer ve městě Magnanville nedaleko Paříže ubodal policistu v civilu. Poté se zabarikádoval v jeho domě, kde zabil i policistovu přítelkyni. Jejich tříleté dítě zachránila zásahová jednotka. Pachatel zaútočil na policistu v civilu v pondělí kolem půl deváté večer před jeho domem. Devětkrát bodl svojí oběť do břicha a následně se zabarikádoval v domě své oběti, kde se v tu dobu nacházela policistova partnerka a jejich tříleté dítě.

Zásahová jednotka na dům zaútočila v okamžiku, kdy útočník na Twitteru napsal, že ženu zabil. Dítě, které pachatel rovněž v objektu zadržoval, se policistům podařilo zachránit bez fyzických zranění. Díky vraždícímu pachateli, který při činu křičel “Alahu akhbar”, je však z dítěte sirotek. Případem se nadále bude zabývat protiteroristická jednotka. Zavražděný muž i jeho partnerka byli zaměstnanci ministerstva vnitra. Je tedy možné, že pachatel útočil opravdu cíleně přímo na člena bezpečnostního sboru.

Kvůli pořádání EURA je Francie pod drobnohledem a o bezpečnost se stará více než sto tisíc lidí. Ti jsou však většinou ve městech, kde se turnaj pořádá. Podle iDNES.cz zůstává motiv činu nejasný. Je to zajímavé, protože jsme snad ještě neslyšeli, že by teroristický čin měl nějaký jiný motiv než islám. Nejasné je hlavně to, zda si pachatel čin naplánoval sám, nebo měl komplice, který má v plánu například zaútočit jinde. U pachatele útoku našli i zařízení “jiného druhu”, zřejmě výbušný pás.

Francie od loňského ledna čelila hned několika útokům. Útok na redakci Charlie Hebdo si vyžádal 17 obětí, další útoky si v Paříži vyžádaly 130 obětí, to bylo v listopadu. V létě jiný muslim, který byl příznivcem Islámského státu, sťal svého šéfa a hlavu pověsil na plot.