Pracuje pro Romy, ale kritizoval HateFree. Nyní je za rasistu

Jiří Hanzl pracuje sedm dní v týdnu v jedné z mnoha romských organizací Lampa. Pomáhat má především dětem ze sociálně ohrožených či vyloučených oblastí. Pomáhá tím snižovat pravděpodobnost, že by se z dítěte stal nepřizpůsobivý jedinec na dávkách. Organizaci však hrozí pozastavení financování ze strany Agentury pro sociální začleňování a hrozba likvidace. Hanzl totiž na svém facebooku sdílí anti-islámskou satiru, kritiku a nejednou se pustil i do projektu HateFree Culture.

Provozovatelem projektu HateFree Cutlure je právě tato státní Agentura pro sociální začleňování. Agentura je též koordinátorem činnosti Lampy. Ve svém příspěvku přirovnal činnost projektu HateFree k praktikám NDSAP a napsal, že jej zařazuje ke krajní levici, která“vyvolává reakci krajní pravice a tím radikalizuje společnost.” Po rozšíření jeho aktivit po síti a zvláště po tomto statusu přistály do pošty i mailu Agentury pro sociální začleňování desítky stížností. Jejich autoři v nich tvrdí, že je Hanzl rasista a xenofob a žádají pozastavení financování Lampy a hlavně jeho odvolání.

Podle serveru Extra.cz prohlásil ředitel státní agentury Radek Jiránek: „Aktuální situaci s odkazem na výroky pana Hanzla, předsedy spolku Lampa, v médiích a na sociálních sítích vnímáme jako závažnou. S těmito výroky se neidentifikujeme. Situace musí být prošetřena a musí se z ní vyvodit důsledky.“ V reakci na vyjádření Jiřího Hanzla se za ním vydala i reportérka Deníku referendum, dcera ombudsmanky Anny Šabatové Saša Uhlová. V areálu organizace Lampa udělala několik fotografií.

“Pořídila několik fotografií a odešla. Nezajímala jí přitom naše práce s dětmi, naše charitativní práce, taneční festivaly, fotbalová liga a ani žádné jiné aktivity,” píše Hanzl na svém profilu jménem celé Lampy, z.s. Podle něj mu pak přišlo několik dotazů se slibem, že před vydáním článku dostane onen článek celý k přečtení a autorizaci. Přestože Uhlová článek zpracovávala několik týdnů, svůj slib o autorizaci nesplnila a jako externí novinářka pro server Romea.cz uveřejnila článek tam, a to s názvem „Předseda “romského” spolku podporuje Blok proti islámu“

V jeho prvním odstavci novinářka doslova píše: “Zajímalo mě, jak se kloubí práce se sociálně vyloučenými Romy nejen s aktivním vystupováním proti uprchlíkům, ale i s účastí v organizaci, jejíž  někteří členové vystupují otevřeně rasisticky.” O lidech, kteří pomáhají Romům, se najednou hovoří jako o rasistech. Velmi ideologický článek zaměřený proti Bloku proti islámu (BPI) zakončila větou, ve které všechny členy již bývalého spolku označila za protiromské rasisty: “Jednotliví členové Bloku proti islámu se pak projevují více či méně rasisticky i vůči Romům,” píše doslova.

Romea, na základě vyjádření Hanzla, ve spolupráci právě se Sašou Uhlovou, nahlásila Lampu přímo na státní Agenturu pro sociální začleňování. Ta by měla Hanzlova vyjádření na facebooku prošetřit a vyvodit důsledky. Hrozí mu vyhazov, v horším případě hrozí omezení či pozastavení činnosti celé Lampy. Multikulturalismus prostě bude kopat i do vlastních řad, pokud členové těchto řad nebudou držet ústa a krok.

screen Hanzl