Podle Helsinského výboru je vydání nenávistné knihy náboženské právo

Táňa Fišerová, předsedkyně Helsinského výboru, jenž dostává peníze od státu, EU i Sorose, ve zprávě, psané jménem instituce, chválí soudní rozhodnutí o zproštění obžaloby Vladimíra Sáňky ohledně knihy Základy Tauhídu, která je v několika zemích zakázaná a za jejíž vydávání v češtině čelil Sáňka obvinění z podpory hnutím směřujícím k potlačení lidských práv.

Soud zprostil Sáňku obvinění s tím, že kniha je součást ideologie a pro tu není v zákoně místo, pouze pro hnutí. Soud tak prakticky vydal rozsudek, podle kterého je islám ideologie a Základy Tauhídu, které čerpají z diskriminačního práva sharia a saláfismu, jenž má ve své doktríně především náboženskou nenávist a netoleranci, jsou jeho součástí. V českém zákoně je však díra, kvůli které údajně soud nemůže obžalovaného odsoudit.

Táňa Fišerová, herečka, bývalá poslankyně a nynější předsedkyně Helsinského výboru, v reakci na osvobozující rozsudek vydala alarmující prohlášení, ve kterém vítá rozhodnutí jako důkaz náboženské tolerance. Státní zástupkyni ve zprávě pomlouvá jako “nechvalně známou v takových případech” a poukazuje, že do nabytí právní moci budou případ sledovat. Obžaloba za šíření saláfistické knihy, která čerpá i ze zákona sharia a píše se v ní například, že je potřeba nenávidět západní vlády, je podle Fišerové “bezprecedentní zásah do základních lidských práv jednotlivce, zejména svobody náboženského vyznání.”

Celá zpráva k přečtení pod článkem. Je však jasné, v čím zájmu Fišerová a potažmo Helsinský výbor jedná. Celou dobu své existence je finančně podporována přímo Evropskou unií. V roce 2014 výbor inkasoval i 100 tisíc korun od americké ambasády. Za rok 2014 a 2015 získala od českého ministerstva práce a sociálních věcí přes 1,5 milionu, jen letos již přes milion. V letech 2012 a 2013 inkasovala od Sorosovy OSF celkem 380 000 Kč. Další desítky tisíc v minulosti věnovala například i Česká televize.

Helsinský výbor se zabývá vydáváním zpráv o lidských právech a monitoringem médií. Podílel se na mediální honičce na FTV Prima a také se šokovaně pozastavuje například nad nezakázáním Konvičkovy seance ze Staroměstského náměstí či ze zamítnutí žaloby na makety šibenic z jedné z pražských demonstrací. Úzce se váže například na server romea.cz.

 

Zpráva Helsinského výboru k zproštění Sáňky:

Český helsinský výbor (ČHV) dlouhodobě monitoruje průběh soudního řízení
s RNDr. Vladimírem Sáňkou, který byl obžalován u trestného činu založení, podpora
a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka podle ustanovení § 403 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku, v platném znění (viz. Stanovisko ČHV k porušení svobody vyznánízveřejněnné na webových stránkách ČHV).

První termín hlavního líčení v této věci byl stanoven na 24. února 2016, řízení
před soudem první instance se protáhlo na osm měsíců. Ve středu dne 21. září 2016 byl konečně vyhlášen zprošťující rozsudek v této věci.

ČHV vítá toto rozhodnutí soudu, ale zároveň si uvědomujeme, že předmětný rozsudek zatím nenabyl právní moci.  Státní zástupkyně JUDr. Zdeňka Galková, která je nechvalně známá z jiných kauz, podala odvolání. Nepovolujeme proto v ostražitosti a budeme tento případ sledovat i nadále, neboť se jedná o bezprecedentní zásah do základních lidských práv jednotlivce, zejména svobody náboženského vyznání.

Za předsednictvo ČHV

Táňa Fischerová