Nespokojení policisté ve Francii založí sdružení. Pomůže při organizování demonstrací

Protestující policisté založí spolek, který jim má pomoci předat požadavky na změny legislativní, personální a bezpečnostní, a také pomůže při sdílení informací ohledně pořádání budoucích demonstrací. Nazvali ho zatím “Mobilizace naštvaných policist! (MPA). Sdružení by mělo být apolitické.

Police doposud komunikovala přes sociální sítě, například prostřednictvím facebookové stránky Partage info Police se pokoušeli motivovat i civilní občany k podpoře jejich demonstrací. Kvůli mlčení médií se však k informacím mimo řady policie nebylo vůbec snadné dostat, občané tak bez informací chodili na policejní a hasičské demonstrace jen zřídka.

Policisté dostali již před dvěma týdny příslib 250 milionů eur na nové vybavení, včetně zbraní a obrany. To jim však nestačí. Navíc vyšlo najevo, že ještě tentýž týden Francie uvolnila navíc půl miliardy eur pro dávky a programy migrantům, čili dvojnásobek než protestující a chátrající policii. Proto někteří příslušníci motivovali své kolegy k založení spolku, píše le Figaro.

Hasiči stávkují hodinu denně

V kraji Vaucluse (okolí Avignonu) protestují místní hasiči vlastní formou. Každý den vyhlašují hodinovou stávku. Jejich motivace je velmi podobná té policejní. Přístup migrantů k hasičům (jejich častá fyzická napadání) a zchátralé vybavení. Hasiči se rovněž potýkají s personálními nedostatky a v důsledku toho pracují přesčasy nad rámec tamních zákonů.

ON LINE: Protesty policie ve Francii po přestávce pokračují. Další demonstrace bude ve čtvrtek