KOMENTÁŘ: Muslimští diplomaté se neurazili, jen jim došly argumenty

Diplomaté Turecka a dalších muslimských zemí opustili sál při projevu právničky a aktivistky Kláry Samkové o islámu. V rámci debaty s názvem “Máme se bát islámu?” Samková prohlásila: „Islám si osobuje právo budovat paralelní právní systém,“ a doplnila „Islám je stejný jako nacismus, fašismus a komunismus. Je státní zločinnou a zločineckou ideologií.“ K odchodu muslimských diplomatů ještě přisadila: „Jste na cestě vrahů, nezbude po vás nic, název vašeho náboženství bude vyslovováno s odporem,“ dodala.

Ázerbájdžánský diplomat si poté vzal slovo a řekl: “nemůžete srovnávat náboženství s nacismem.” Tato věta, jakoby celou záležitost shrnula. Islám jako ideologie je ze svého vnitřku i od svého stvořitele, takzvaného proroka, plný násilí a nespravedlností. Islám jako takový prosazuje práva, která si nedokážeme v 21. století vůbec představit. I Evropský soud pro lidská práva vydal v roce 2003 rozsudek, podle kterého je islámský zákoník sharia neslučitelný s lidskými právy. A hlavně, uvědomme si, kolik nemuslimských států na světě má náboženský zákoník jako inspiraci pro vytvoření oficiálního právního řádu? Těch muslimských je mnoho.

A tak, jediná možná obrana islámu je ta, že je jako náboženství pod ochranou právních řádů a je tak, i přes všechny důkazy o jeho špinavostech, obhajováno v rámci svobody vyznání. To mimochodem sama Samková uvedla pro Českou televizi. Navíc dodala, že prvními oběťmi islámu jsou Arabové a Peršané a že je jí to líto. Zopakovala však to srovnání s nacismem a jinými režimy. A my s ní souhlasíme. Jediný skandál, kterého jsme si všimli, byl ten, když několik muslimských diplomatů neslušně opustilo místnost uprostřed projevu Kláry Samkové. Takhle se tedy ten “mezináboženský dialog” nevede. Tím se vracíme do dob kritizování církve za Jana Husa.