Íránský skandál na MS v šachu: Ženské hráčky jsou nuceny k zahalení

Ženskou světovou šachovou špičkou otřásly podmínky, za kterých mohou odcestovat na mistrovství světa v Íránu, které se koná v roce 2017. Írán, na základě islámské revoluce, již od roku 1979 vyžaduje po ženách minimální pokrývku hlavy – hidžáb, přičemž za porušení tohoto pravidla hrozí pokuta či veřejné napomenutí. Dodržování hlídá tamní náboženská policie. O případu se první zmínil Daily Telegraph.

Část ženské světové šachové špičky se tak rozhodla bojkotovat turnaj 64 hráčů modelem “knock out” s tím, že se světové sportovní asociace dostatečně nestaví za práva žen. Například světová hráčka Carla Heredia Serrano řekla: “Diskriminace na základě pohlaví do sportu nepatří.” Není zdaleka jediná. Nicméně Komise pro ženské šachy doporučila hráčkám, aby dodržovaly tamní předpisy.

Nazi Paikdize, mistryně USA v ženském šachu, vyjádřila obavy o bezpečnost soutěžících na turnaji právě v Íránu. “Je naprosto neakceptovatelné, aby hostitel jedné z nejdůležitějších šachových událostí současnosti nutil ženy k zahalování hidžábem,” řekla. “Chápu určité kulturní rozdíly, ale ženy jsou zde diskriminovány všeobecně a za nenošení šátku hrozí i vězení,” udiveně doplnila.

Zároveň upozornila, že přes hrdost na to, že může reprezentovat USA, přemýšlí, že příští rok na turnaj neodcestuje. “Současné podmínky nejsou dobré pro pocit bezpečí hráček z celého světa. Pokud se situace nezmění, přestože jsem hrdá na to, že mohu reprezentovat svojí zemi, události se rozhodně neúčastním.” upozornila Paikdize. Upozorňuje správně, jelikož americké úřady upozorňují, že turista může být uvězněn pouze na základě své státní příslušnosti. Je s podivem, že se někdo rozhodl uspořádat takový turnaj v zemi jako Írán.

Nigel Short, anglický šachový “grandmaster”, šachový komentátor a trenér, se k tématu vyjádřil též velmi rozhořčeně. “Pokud jste například hluboce věřící křesťan, proč byste měl být nucen k nošení symbolu islámského útlaku?” kroutí nechápavě hlavou. Nicméně předsedkyně FIDE (Komise pro ženské šachy), Susan Poglar, se pořadatelské země zastává. “Je potřeba chápat kulturní rozdíly,” řekla v obhajobě komise, proč se rozhodla ženám nakonec hidžáby opravdu vážně doporučit.

“Procestovala jsem téměř šedesát zemí, navštívila různá místa a kultury. Vždy jsem respektovala tamní zvyky a dodržovala tamní kulturní předpisy. Nikdo to po mně nevyžadoval, dělala jsem to automaticky. Nemám problém s tím, vzít si na sebe hidžáb,” doplnila Poglar. Zároveň poslala účastníkům vzkaz: “Pokud s tím má někdo problém, může se obrátit na komisi FIDE nebo to můžeme řešit při našem dalším setkání.”

Není to první ani největší problém Komise FIDE

FIDE se již vzpamatovává ze “skandálu”, kdy se její prezident, Kirsan Ilyumzhinov, známý excentrický miliardář, dostal na sankční seznam USA pro obchodní spolupráci s režimem Bašára Asada během války, což sám popírá. Přes sankce zůstal ve funkci, přičmž sám tvrdil, že než se jeho záležitost vyjasní, přenechá pravomoci svému zástupci Georgiosovi Makropulosovi.

carla-heredia