Íránské mistrovství světa v šachu: Hráčky se poslušně zahalily

Írán letos hostí mistrovství světa v šachu, které je již v plném proudu. Od zahajovací ceremonie, která proběhla 10.2., uplynul nějaký čas a islámský pořadatel na mistrovství světa budí mezi hráčkami vášně.

Turnaj nakonec začal tak, jak si přál Írán, se zahalenými hráčkami, přestože se mnohým z nich nechtělo hidžáb nosit. Hráčky většinou upřednostnily reprezentování své země před svými vlastními požadavky.

Přesto se však našla jedna z nich, která odmítla “podporovat diskriminaci žen,” a to vícemistryně světa Nazi Paikidze z USA: “NEBUDU nosit hidžáb, a podporovat tak utiskování žen. I když to bude znamenat vynechání jedné z nejdůležitějších akcí mé šachové kariéry.”

Mnoho žen však neuposlechlo výzvu Američanky a naopak poslechlo výzvu islámské země. Jiné hráčky sice příkaz z Íránu kritizovalo, ale žádná se neozvala tak rezolutně jako Paikidze.

(Poznámka: Druhý odstavec tohoto článku pojednával o novinářkách sedících na zemi při tiskové konferenci. Nebyla to pravda. Chyba je na straně serveru NNS.cz, který fotku převzal ze serveru, jenž jí však měl datem označenou správně, a to rokem 2013.)

____________________________________________________

Pokud se vám líbí obsah našeho webu www.stop-multikulti.cz, můžete jej nyní podpořit finančně.

Učinit tak můžete na účet u Fio banky číslo 2401131596/2010, který je transparentní. Odkaz zde.

____________________________________________________

O MS v šachu jsme psali zde:

Íránský skandál na MS v šachu: Ženské hráčky jsou nuceny k zahalení