Francouzská policie vybojovala čtvrt miliardy eur. Tím jsme ale neskončili, upozorňuje

250 milionů euro přislíbila vláda policii na vybavení. Za peníze se nakoupí neprůstřelné vesty a také pistole. S policií začali za lepší podmínky bojovat také hasiči a řidiči MHD. Policisté také upozorňují, že krom vybavení bojují za lepší legislativní podmínky.

Demonstrace v Paříži, které se zúčastnily stovky lidí z řad policie, hasičů i civilistů, mezi kterými byli jejich bývalí kolegové, s sebou nesla ovoce. 6 předchozích nocí spontánních akcí čekala vláda mlčky doufajíc, že policie s demonstrováním sama přestane.

Šestou noc však vládě v čele s Hollandem došlo, že musí jednat. K demonstrantům se přidali hasiči a řidiči MHD, kteří mají též potíže zejména s obyvateli takzvaných no-go zón, kteří jsou agresivní, zapalují předměty a při jejich hašení napadají hasiče a podobně. Té poslední demonstrace se v Paříži účastnily na dva tisíce lidí a další tisíce protestovaly v dalších městech.

ON LINE: Protesty policie ve Francii po přestávce pokračují. Další demonstrace bude ve čtvrtek

A tak se vláda po poslední demonstraci sešla v 18:00 se zástupci policie a odborů, aby se domluvili, za jakých podmínek protesty v uniformách a služebních vozech skončí. A domluvili první krok. 250 milionů eur, které zaplatí 20 000 neprůstřelných vest, 8000 přileb a průzorů a také téměř 5 000 nových zbraní. Policisté budou s vládou jednat na legislativních změnách, které povedou k větší ochraně policistů.

Čtěte také: Pachatelé málem upálili dva policisty. Jejich kolegové vyšli ve Francii do ulic

Policejní protesty menších rozměrů mají ve Francii trvání až několik měsíců. Poslední kapkou, po které policisté vyjeli ve služebních autech, bylo napadení dvou jejich kolegů. Skupina patnácti maskovaných pachatelů hodila do služebního vozu dvěma policistům hořlavý koktejl a chtěla je udržet ve voze až do jejich upálení.

Zachránili je dva zálohoví kolegové. Všichni čtyři skončili s popáleninami na rukou, jeden z nich leží v umělém spánku v nemocnici již několik týdnů. Je popálen na nadpoloviční většině svého těla.

ON LINE: Protesty policie ve Francii po přestávce pokračují. Další demonstrace bude ve čtvrtek