Důsledky pondělní demonstrace “Praha se nebojí”: anarchistům hrozí ztráta podpory

Anarchisté zabodovali v pondělní demonstraci “Praha se nebojí” 25.4. Sešlo se narychlo cca 800 lidí, náměstí Jiřího z Poděbrad se však hemžilo levicovými extremisty a členy organizací napojených i na terorismus. Psali jsme zde. Po akci se levicoví a multikulturní aktivisté sešli společně na Facebooku, aby si vyříkali nedorozumění, která vznikla při demonstraci.

A bylo horko. Mnoho účastníků bylo “zklamáno” a cítili se podvedeni. A několik z nich cítilo šok z toho, že akci pořádal a na jejím pódiu stál Májíček, levicový extremista a antisemita. “Májíček je pro mně totéž co Adam B. Bartoš,” napsal kupříkladu jeden z nich. Mnoho lidí Socialistické solidaritě slíbilo, že již nebude žádné multikulturní akce podporovat.

Jeden z uživatelů se pokusil členy SocSol a návštěvníky “Kliniky” o systému. Robin Erik u fotografie zveřejněné na profilu “Zewlakk – aktivistická fotografie” napsal: “Co je systém? Kde jsou jeho hranice? … Nesnídáš žádné potraviny pocházející ze systému? … Na Klinice jedna slečna přednášela, že zapalovat policejní auta není násilí, že násilí je až když policajtovi strčíš do oka nůž.” Zástupci takzvané “Kliniky” na demonstraci měli s sebou nápis “Jste-li nakažení systémem, Klinika vás vyléčí,” bez ohledu na to, že systém jim nejspíše daruje státní budovu za miliony…

Velmi důrazně se vyjádřila i Saša Uhlová, redaktorka deníku Refendum pocházející z rodiny ombudsmanky Šabatové: “Přesto mám chuť si trochu zamoralizovat do vlastních levicově extremistických řad. Osobně jsem, a toto je můj coming out, k demonstracím tohoto typu spíše skeptická,” říká. “Mám-li na výběr, nakonec si vždycky raději zajdu na demo Bloku proti islámu. Ti sice rozhodně přispívají k dělení společnosti, ale zas se tam obvykle dozvím něco, co mě před tím ještě nenapadlo,” překvapivě dodává.

Zvláštní podmínky provázelo i samotné organizování demonstrace. Ta byla nahlášena on-line v neděli kolem jedenácté večer. Vzhledem k tomu, že se tyto záležitosti vyřizují v úředních hodinách, je s podivem, že magistrát bez problému akci schválil a stihl to. Demonstrace měla svojí facebookovou verzi, která čítala přes pět tisíc účastníků. To však bylo způsobení hlavně tím, že se jednalo o starší facebookovou událost, pouze přejmenovanou a datově přizpůsobenou právě akci 25.4. A možná proto demonstraci nahlásil právě Májíček, člen Socialistické solidarity.

Samotná demonstrace pak trvala zhruba dvacet minut. Na pódiu byli vidět, krom pořadatele Májíčka, i mluvící spolupracovníci HateFree Culture, kterým přítomnost anarchistů, mladých komunistů a levicových extremistů očividně nevadila. Socialistická solidarita pak do facebookové události sdílela obrázek zakrvácená dívky s nožem v ruce a nápisem “zabít fašismus.” A nyní se internetem naopak šíří nápisy Antify, kterých je plné Česko, Slovensko a Německo. Sílí též podezření, že akci proti HateFree zónám uskutečnili samotní levicoví extremisté.