Šestnáctiletí voliči v Rakousku. Skandál nebo bublina?

Rakousko zažije 4.12. opakování druhého kola prezidentských voleb. Po těsném vítězství Van Der Bellena, nezávislého kandidáta zelených, které bylo anulováno, se levicová vláda údajně rozhodla jeho vítězství pojistit. Po opakování odkladu se tak zřejmě zřejmě jedná o další prostředek, jak zvolení Hofera do čela Rakouska zabránit.

 

Nicméně se jedná o velký přestřel české agentury ČTK. Nejen, že je s podivem, jak česká média informaci převzala, ale také to, že krom několika menších serverů nikoho takový počin ani trochu nezaskočil. Něco tak skandálního by bylo krásně soudně napadnutelné, Van Der Bellen si další skandál nemůže dovolit a Ústavní soud v rozsudku o opakování voleb jasně řekl, že se volby budou konat za stejných podmínek.

Dáme do toho světlo, šestnáctiletí mohou na místní úrovni volit již devět let, tedy od roku 2007. A stejní mladíci volili i v prvním květnovém termínu voleb. Co tedy vláda změnila a co ČTK přetvořila na šokující téma? Vláda pouze odsouhlasila to, že v náhradním termínu budou moci volit ti, kteří v květnu nemohli, neboli ti, kterým bude 16 v den volby. Jedná se tak maximálně o jednotky tisíc více voličů, kteří budou mít minimální vliv, jelikož se tak těsný výsledek kvůli vyšší pozornosti vedené na korespondenční hlasy neočekává.

Přejeme panu Hoferovi, ať se pomocí vítězství dočká pravé spravedlnosti.