Zákon o referendu nic nezmění. Nevěřte vládě, je to výkřik do tmy

Když Blok proti islámu za internetové podpory Stop-multikulti.cz a dalších větších skupin včetně Islám v ČR nechceme založil petici proti povinným kvótám na imigranty, celkem se pod ně podepsalo téměř čtvrt milionu lidí. Vláda jí smetla ze stolu, vysmála se jí. Nyní vymýšlí údajný zákon o referendu. Jak má vypadat? Pokud bude mít petice nějaký počet podpisů, poslední návrh počítá právě se čtvrt milionem, mělo by být na řadě celostátní referendum, jehož účast by měla překročit 50% možných voličů v ČR, aby nabylo platnost.

Kritika vůči němu se valí i ze stran, kde byste to nečekali. Ombudsmanka Anna Šabatová například kritizuje počet nutných podpisů. Stačit by jich podle ní mělo 100 000. V případě zavedení se nám jistě naskytují otázky, o čem by se asi tak hlasovalo jako o prvním tématu. Jistě, byli by to imigranti a s nimi spojené kvóty.

Tady ale narazíte. Zatímco o takovém inkluzivním vzdělávání bychom hlasovat zřejmě mohli, například o kvótách ne. Vláda by se totiž mohla v případě neschválení odvolávat na mezinárodní dohody. Například je dáno, že je ČR povinna poskytnout azyl migrantovi, který splní kritéria a dostane status politického či válečného uprchlíka. Tady může vláda interpretovat dohodu jako něco ,co se týká všech migrantů. Nebo také je potřeba vzít v úvahu fakt, že i mezi lidmi uznanými za uprchlíky jsou lidé s daleko větší tendencí páchat problémy v Evropě, například vnímat ženy jako kus masa, s nadsázkou řečeno, připraveného k jídlu zdarma.

Podle toho by se chovaly všechny návrhy, které by znamenaly porušení jakýchkoliv dohod. Přes to prostě nejede vlak. Současná vláda jede dál v souladu s dohodami a ne s občany České republiky. A to je problém, kvůli kterému by měla být tato vláda nevolitelná.