Volební účast nad 500% a 16-letí voliči. V Rakousku vznikají petice za nové prezidentské volby

Od vyhlášení výsledků čelí volba prezidenta Rakouska velmi vášnivé diskusi. Během několika dní vyšlo najevo mnoho pochybností a příznivci poraženého kandidáta Hofera (FPÖ) požadují vypsání nových voleb. Za tímto účelem vznikla například i petice, která termín stanovuje na září. První kritika se vznesla hlavně na korespondenční hlasy, které volbu rozhodly a otočily ve prospěch Van Der Bellena, kandidáta, který se označil jako nezávislý, ve skutečnosti stále členem zelených s podporou všech stran krom FPÖ.

Čtěte také: Novým rakouským prezidentem je kandidát zelených. Ve vládě nechci populisty, varuje

Korespondenční systém podle kritiků nezajišťuje kontrolu pravosti, například v domovech důchodců je velmi snadná cesta k tomu, aby postarší lidé volili toho kandidáta, kterého za ně vyplní jiná osoba. Existují také stovky hlášení o prodeji nevyplněných korespondenčních lístků. Nejvíce jich navíc přišlo z Vídně a ze západu země, kde jsou velmi četné muslimské a přistěhovalecké komunity. Ti mají též právo volit. Média a propagace Bellena je mohla přimět k mobilizaci a ještě intenzivnějšímu volení.

Nejvýraznější petice zatím nasbírala přes 15 000 hlasů. 500 000 internetových hlasů je údajně potřeba k tomu, aby bylo téma nových voleb projednáváno oficiálně. V petici se například tvrdí, že očití svědci viděli volit i šestnáctileté osoby. Přitom hranice pro volby je, stejně jako u nás, 18 let. Další pochybnosti vyvolávají čísla o účastech v některých okrscích.

Tak například městečko Ybbs se jako první pochlubilo neobvykle vysokou účastí na volbách, a to dokonce 147%. Přestože kritikům se postavily úřady, které číslo svedly na chybu při zápisu, hlasů, které jsou nedůvěřivé k počítání při volbách, je více a více. A jsou hlasitější. Kritizují zejména netransparentnost počítání korespondenčních hlasů. Den po vyhlášení výsledků se navíc rozšířilo další šílené číslo účasti voleb.

Rakouský Linz měl mít volební účast cca 3 000 lidí. Mezi nimi se však za podivných okolností objevilo přes 20 000 hlasů pro Van Der Bellena. Díky tomu účast v Linzi dosáhla hodnotu 598%.

Sám poražený kandidát Hofer vyzval své příznivce ke krocení emocí a k táhnutí za jeden provaz. Již v den vyhlášení výsledků uznal porážku a poděkoval za šokující podporu. Jedinou stranu v prezidentských volbách volila téměř polovina lidí. Hofer také vyvrátil diskuse o jeho nasazení do čela FPÖ na úkor současného šéfa Stracheho. Do parlamentních voleb 2018 půjdou svobodní jako největší favorité.