Vládne na Slovensku islámské právo? Policie odmítla řešit případ týrané muslimky

Gigantický skandál vyvolala reakce policejní vyšetřovatelky v Bratislavě. Manželka muslimského lékaře Khalida M. A. šla na policii s tím, že jí manžel týrá, zakazuje jí samotnou chodit ven, sledovat televizi a poslouchat rádio. Dále jí například přikazoval, co si má oblékat. Ledy se hnuly po čtyřech letech.

Policejní vyšetřovatelka se však týráním odmítla zabývat, protože podle jejích slov “nejde o zločin týrání, protože islámské manželství a zákony ženu různými způsoby znevýhodňují.” Případ pak označila pouze za přestupek. To se stalo již v roce 2012. Po medializaci případu se rozmnožily reakce rozhořčení nad tím, že členka policie, jaku vedl deník Pravda, de facto upřednostnila zákony islámské nad slovenskými.

Generální prokurátor Jaromír Činžár poté označil odůvodnění za “obludné” a do případu se vložil. Muslim je nyní ve vazbě za týrání a omezování osobní svobody a hrozí mu až patnáct let za mřížemi.

Experti kroutí hlavou

Podle serveru Novinky.cz reagoval advokát Pavol Hagyari: „Použít islámské právo jako právo bít ženu je absolutní nesmysl, je to právní nihilismus, absurdita a špatný žert.“ Svůj komentář přidala i expertka na trestní právo Lucia Kurilovská: ”Skutek se stal na našem území. Není možné argumentovat jiným náboženstvím, které to připouští,“ komentovala.