Think tank Evropské hodnoty jsou ideologické, nikoliv odborné, míní experti

Think tank Evropské hodnoty, z nichž nejviditelnější je Jakub Janda, byly podrobeny výzkumu odborníků z Fakulty sociálních věd UK, Ústavu mezinárodních vztahů, Metropolitní univerzity Praha a z Asociace pro mezinárodní otázky.

Na serveru Lidovky.cz zveřejnili experti na politologické otázky, Jan Daniel, Ondřej Ditrych, Jan Ludvík, Dagmar Rychnovská, Michal Smetana, Benjamin Tallis, Tomáš Weiss a Jakub Záhora, hodnocení váhy poslední zprávy Think tanku Evropských hodnot, který podle autorů “nabízí pouze katastrofické scénáře, navíc s absurdně vysokými pravděpodobnostními hodnotami.

Autoři článku se po přečtení studie Think tanku Evropské hodnoty o výhledu vývoje vnějšího bezpečnostního prostředí ČR shodují na tom, že studie “není odbornou studií, ale projevem ideologie, který připravuje půdu pro radikální opatření odůvodněná jako prevence proti (neurčitým a nejistým) budoucím hrozbám.”

Pedagogové a odborníci, kteří hodnotili studii Evropských hodnot, navíc apelují: “činnost Evropských hodnot považujeme za problematickou ne proto, že nesdílíme jejich názory. (…) Sdílíme ale základní představu o tom, co je výzkum solidní: systematický, kritický, poctivý v zacházení s daty a transparentní.”

I přes to, že v článku autoři dvakrát upozornili, že studii Evropských hodnot nekritizují proto, že by nesouhlasili s jejími názory, kritikou rozhodně nešetří: “Samostatnou kapitolou je stigmatizace části argumentačního prostoru pomocí konceptů jako dezinformace, propaganda a „hybridní hrozby“. V podání Evropských hodnot se přitom dotýká i pozic, které jsou v západní odborné debatě legitimně a nezřídka dlouhodobě vyjadřovány, například pochybností o věrohodnosti závazku ke kolektivní obraně NATO.”

K závěru článku pak dodávají: “Evropské hodnoty jsou jen jedním, byť krajním příkladem, kam až může stírání hranic ideologie a odbornosti ve veřejné debatě dojít,” a vyzývají k změně u akademické obce, aby byla více politicky angažovaná a odborností Evropské hodnoty vyřadila z viditelných míst.

Studií Think tanku se řídí mnoho novinářů. Za posledních pár měsíců bylo na základě dat z Think tank Evropské hodnoty uveřejněno například na serveru iDNES.cz minimálně šest “odborných” článků. Think tank dostal v roce 2015 dotace jak od Open Society Fund, či od české vlády, tak i od Evropské unie.

 

Příjmy think tanku Evropské hodnoty za rok 2015
Příjmy think tanku Evropské hodnoty za rok 2015
Výdaje think tanku Evropské hodnoty za rok 2015
Výdaje think tanku Evropské hodnoty za rok 2015

____________________________________________________

Pokud se vám líbí obsah našeho webu www.stop-multikulti.cz, můžete jej nyní podpořit finančně.

Učinit tak můžete na účet u Fio banky číslo 2401131596/2010, který je transparentní. Odkaz zde.