Svobodní nemají rádi EU, politickou korektnost, ani islám. Ten však pro ně není hlavní téma

Velké srovnání: Svobodní, dříve Strana svobodných občanů, zahájili v roce 2013 petici za referendum o vystoupení České republiky z Evropské unie. Za zhruba rok a půl nasbírala tato petice přes 8 000 podpisů. V roce 2015 začal Blok proti islámu a Islám v ČR nechceme se sbírkou podpisů pod petici za odmítnutí povinných kvót na migranty. Za 3 měsíce získala 250 000 podpisů. Zkrátka bylo vidět, že BPI a IVČRN má více aktivních členů, kteří pomáhali s šířením petice a zároveň islám a EU byla ještě tehdy dvě odlišná témata.

Lidé, kteří odmítali přijmout migranty a islámu odmítali odsouhlasit práva náboženské organizace, se nemohli shodnout, zda bude dobré zůstat v EU. Po brexitu a mediální kampani kolem něj se však mnoho lidí převrátilo na stranu příznivců takzvaného czexitu. Nyní se v otázce zbytečnosti a fanatismu vedení EU mnohem více lidí shodne. Všichni se shodnou, že všechny tyhle exity nikdy nebudou procházkou růžovým sadem, ale EU představuje superstát, který ničí suverenitu členských států. Peticí za vystoupení ČR z EU tak vzniklo více.

Pamatujme si však, že Svobodní byli ti, kteří tvrdili, že bez členství v EU se budeme ve výsledku mít lépe, jako první – přesněji, jako první založili tištěnou petici na toto téma. Téma islámu a multikulturalismu mezi Svobodnými je však zdánlivě trochu složitější. Tak například Petr Hampl, známý sociolog, opustil Svobodné poté, co se do jejich vedení dostal Petr Mach, europoslanec a člověk, který je v otázce islámu spíše zdrženlivý. Bylo to i velké téma při volbě do čela Svobodných.

Kandidáti v internetové volbě byli čtyři a Petr Hampl s Machem mluvili poměrně často o islámu – Hampl tohoto tématu užíval častěji, jelikož v současné době považuje islamizaci za nejvážnější hrozbu pro západní společnost a pro Českou republiku, která zatím nebyla zasažena, se jedná o hrozbu velké změny směrem k zemím, kde jsou velké problémy s touto kulturou. Petr Mach však všechny kandidáty drtivě porazil. Získal 66% hlasů, zatímco druhý umístěný Roman Kříž dostal 16%. Petr Hampl odcházel ze Svobodných po porážce s 13 procenty.

Svobodní na svém webu pro pořádek prezentují jejich oficiální Postoji k islámu. Tam tvrdí, že islám je sice součást náboženské svobody a soukromá věc, ale prosazují možnost diskriminace vnějších projevů náboženské příslušnosti v soukromém sektoru (což například znamená, že Svobodní by schvalovali, kdyby hostinský požadoval po muslimce, aby si v jeho podniku sundala hidžáb pod podmínkou vykázání, případ muslimek, které odešly ze zdravotní školy by Svobodní nejspíše smetli ze stolu). Což je správný postoj.

Petr Mach sice velmi hlasitě vystupuje PROTI kvótám na migranty a pro uzavření hranic, velmi často zmiňuje islamismus jako nebezpečí. U islámu jako takového je však zdrženlivější. Hampl totiž svojí kandidaturu do vedení Svobodných postavil na následném propojení strany s tehdejším Blokem proti islámu. Petr Mach kontroval, že řeči Hampla o zničení strany, pokud více nepřebere islám do svého programu, naznačují, že chce Hampl těžit z jediného tématu a srovnal jej s Konvičkou a Adamem B. Bartošem. Islamofobii v programu Sovodných odmítá.

Pokud však Svobodní zůstanou u toho, co mají nyní napsáno a nepřepíší to, téma islámu je u nich stále otevřené. Petr Mach je velmi hlasitě proti zákazům kritiky náboženství, je pro uzavření hranic, ostře a často přímo v Bruselu EU kritizuje, připomíná její chyby a selhání a dělá to tak v europarlamentu velmi často a velmi dlouho. Populismus v tom nebude. Je to již nechuť sledovat a poslouchat prázdné a nic neříkající řeči, které v EU probíhají. Korektnost je jazykem nepřátel Petra Macha.

Budete-li volit Svobodné, přispějete tím do boje proti EU, proti politické korektnosti a za svobodu kritizovat islám, která v EU poslední dobou upadá. Svobodní rozhodně islám nepodporují, ale nepovažují jej za největší hrozbu ani za téma, které by mělo být tím hlavním v programu jakékoliv strany.