ROZHOVOR: Stovky bezesných nocí i velká podpora, popisuje Kohoutová hidžábovou kauzu

Iva Kohoutová, ředitelka Střední zdravotnické školy, na konci ledna prožila po třech letech první malé vítězství v tzv. “hidžábové kauze”. Ombudsmanka Šabatová pravděpodobně napomohla k mobilizaci úřadů, které kontrolovaly školu a úředníci rozhodně ředitelku nešetřili. “Během maturity tu bylo 10 kontrolorů,” popisuje, mimo jiné, ředitelka školy, která dle vlastních slov prožila stovky bezesných nocí.

U soudu se jedna z muslimek dožadovala od školy omluvy a       60 000 Kč, přestože sama dostala od státu minimálně čtvrt milionu korun na bydlení a právě na studium.

Soud, který proběhl 18.1.2017, tedy 9 dní před prvním rozsudkem, jsme vám přenášeli v textové reportáži zde.

Rozhovor:

Když začala kauza hidžábů ve Vaší škole, tak se podle FTV Prima hodně zvýšila frekvence návštěv kontrolorů na Vaší škole. Je to tak? O kolik to bylo?

Těch kontrol byla celá řada. Trvají dodnes. Nevím, co ještě by se mělo na naší škole kontrolovat. Byly to kontroly České školní inspekce nebo nejrůznějších úřadů, a to opakovaně. Rovněž jsme se účastnili opakovaných dotazníkových šetření. O kolik to bylo oproti jiným školám nemohu sdělit. Nesledovala jsem to. Nepříjemné bylo, když probíhalo šetření v době maturit a kontroly se účastnilo cca deset kontrolorů. Bylo to období, které je náročné organizačně pro všechny učitele. Tak bych mohla pokračovat dále.

Ptala jste se kontrolorů, proč najednou tolik chodí? Co Vám odpověděli?

Ne. Měli pověření a sdělili, co budou kontrolovat. Četnost stejně neovlivníte.

Komunikovala s Vámi někdy paní Šabatová osobně? Alespoň pře email, aby zažádala o konkrétní vysvětlení?

Veřejná ochránkyně práv se mnou komunikovala v případě šetření na škole. Přijela se svými asistenty. Pokud si pamatuji, tak přes mail se mnou komunikovali pracovníci úřadu. Přímo od veřejné ochránkyně práv jsem obdržela s průvodním dopisem některé dokumenty, jako je např. „Zpráva veřejné ochránkyně práv“. Jinak si to již přesně nepamatuji. Pro přesnost bych musela projít listinné dokumenty.

Nikdo nechtěl ani slyšet o těch nedodaných dokumentech? Takže jste jim o tom říkala, ale oni to například schválně nepublikovali?

Ano. Byl u toho i právník. Psala jsem to i ombudsmance. Úřad Veřejného ochránce práv se tím vůbec nezabýval. Měli nepřímou diskriminaci a hotovo. Ve zprávě VOP je zmínka, že jsem na dokumenty upozorňovala, ale není jim jasné, o co jde, protože průkaz azylanta nosí stále u sebe.
O tom se právě hovořilo u soudu. Bude to v protokolu.

O nedodaných dokladech nikdo nechtěl ani slyšet

Vzpomenete si na začátek medializace té kauzy? Když začala ta mediální kauza nabírat na obrátkách, jak dlouho trvalo, než se na to někdo z médií zeptal přímo Vás?

Zpráva byla medializována poměrně rychle. Myslím na podzim roku 2013. Vše proběhlo v tisku a paralelně v televizích. Na školu za mnou také přišli z TV a natáčeli. To, co jsem tvrdila od počátku, že uchazečka o studium neměla potřebné dokumenty, nikdo nechtěl slyšet. Také jsem byla požádána, abych do vyšetření případu nesdělovala nikomu informace, pouze jsem mohla informovat svého zřizovatele.

Kolik hodin Vašeho času Vás dle Vašeho odhadu kauza stála? Myslíte si, že se Vám někdo sám od sebe omluví?

Kauza mě stála hodně času. Měla jsem několik set bezesných nocí. Prostudovala hromadu materiálů. Rodina stála při mně. Advokát a občané České republiky, kolegyně, kolegové, studenti se mnou po celou dobu komunikovali. Každý den jsem od prvopočátku dostávala mnoho podpůrných s děkovných dopisů od spoluobčanů. Psali i lidé žijící v zahraničí. Z celého světa. Bylo a je to milé. Drželo mě to nad vodou. Na každý jsem se snažila odpovědět. Pak je skupina lidí, kteří se nevyjadřují, ale čekají, jak to dopadne.

Nevím, zda se mi někdo omluví. Očekávala bych určitou sebereflexi. To se však dnes moc nenosí. Uvidíme.

____________________________________________________

Pokud se vám líbí obsah našeho webu www.stop-multikulti.cz, můžete jej nyní podpořit finančně.

Učinit tak můžete na účet u Fio banky číslo 2401131596/2010, který je transparentní. Odkaz zde.