Reakce Švédů na terorismus ve Stockholmu: obavy z xenofobie a slova o sjednocení 

Server Sverige.cz prozkoumal dění na sociálních sítích těsně po útoku ve Stockholmu, při kterém zahynuli 4 lidé. Přeložil nejpopulárnější reakce na stránkách pěti největších zpravodajských serverů v zemi. 

A příspěvky s nejvyšším počtem interakcí jsou velice korektní a opatrné. Dokazuje to, že Švédové mají strach i napsat slovo islám a zároveň se nebojí xenofoby házet do jednoho pytle s teroristy. Dokazuje to komentář:

Trest smrti“? „Zastřelit ho“? Teď jsou všichni rasisti, xenofobové a nacisté na koni. Včetně teroristů. Nenávist plodí nenávist a nenávist je všechny sjednocuje.” Komentář si vysloužil nejvyšší počet like u příspěvku stránky televize SVT. 

Na druhou stranu desetinásobek reakcí získal, dá se říci, nejméně korektní komentář pod jiným příspěvkem téže stránky. Příspěvek odkazuje na článek, který pojednává o možnosti odebrání povolení k pobytu těm, kteří podporují islamismus:

“Samozřejmost, která měla být vyslovena jedno, dvě, tři desetiletí zpátky. Proč přijímat a živit lidi, kteří nás nemají rádi, a dokonce nám chtějí ublížit? Ti, co v posledních desetiletích bránili zavedení samozřejmých opatření imigrační politiky, nesou za vzniklou situaci velkou odpovědnost. Po desetiletí se např. akceptuje, že žadatelé o azyl zahazují své průkazy totožnosti.”

Švédové však celkově spíše odmítají spojení terorismu a islámu. Dokazuje to například i tento příspěvek:

“Více rasismu a xenofobie je to poslední, co Švédsko teď potřebuje! Sjednoťme se, namísto toho, abychom se rozdělovali!” Jiné komentáře naznačovaly, že je brzy i na mluvení o Islámském státu. Pod odkazem, který jsme uvedli výše, jsou všechny populární reakce pod články o terorismu ve Stockholmu. 

Čtěte také: Švédští demokraté ovládli předvolební průzkum, volil by je každý čtvrtý Švéd 
____________________________________________________

Pokud se vám líbí obsah našeho webu www.stop-multikulti.cz, můžete jej nyní podpořit finančně.

Učinit tak můžete na účet u Fio banky číslo 2401131596/2010, který je transparentní. Odkaz zde.