Potrefená husa se ozývá. Frontex obvinil neziskovky z pašování migrantů

Frontex, který u libyjských břehů vyzvedává migranty a vozí je přímo na území Evropské unie, pod kterou spadá, obvinil neziskové organizace ze spolupráce s převaděči. Migranti prý podezřele dobře vědí směr, jakým mají plout, aby se dostali přímo k lodím těchto neziskovek, píší Financial Times.

Zdroj blízký redakci FT.com uvedl, že mezi charitativními spolky a Frontexem již několik měsíců panuje napětí za různé přístupy k migrační krizi, která, mimo jiné, způsobila jen letos přes 5 000 utonutí. Ve zprávě z minulého týdne agentura EU uvádí: “Převaděči pašují migranty přímo na paluby lodí charitativních organizací.”

Neziskovky obvinění důrazně odmítají. V jiných zprávách Frontex uvádí, že neziskovky v některých případech odmítají s agenturou spolupracovat.

Neziskovky ještě blíže k Libyi

Agentura upozornila, že počet záchranných prací pro migranty klesá. Charity toto zdůvodňují tím, že migranti jsou vyzvedáváni krátce po vyplutí a nestihnou se dostat do potíží. Pro řešení problému Frontex navrhuje, aby se neziskové organizace více přiblížily libyjským vodám. Rozpočet Frontexu přesahuje 250 milionů eur (6,75 mld. Kč).