Muslimští členové francouzského policejního sboru se radikalizují, varuje Le Parisien

Muslimští kolegové francouzských policistů působí podle Le Parisien potíže. Dle slov samotných policistů je zde další cesta k možné radikalizaci muslimů. Policisté dokonce odmítají stíhat islámské teroristy a po listopadových útocích odmítali účast na pietních událostech.

Událostí, kdy muslimští policisté odmítli chránit synagogu nebo stíhat teroristy, bylo dle zprávy ministerstva vnitra Francie za poslední 3 roky celkem 17. 4 případy byly zaznamenány u konveritů k islámu. Jedna policistka dokonce na sociálních sítích vyzvala k džihádu a francouzskou policejní uniformu označila za “špinavý hadr republiky.” Dále se slovy, že jako muslimka odmítá exhibicionismus, chodila ve službě v hidžábu, který odmítala sundat i přes opakované příkazy nadřízených.

Deník dále píše, že muslimové nejsou schopni překousnout, zákaz modlit se pětkrát denně ve službě. Proti nařízením se však modlili i na chodníku při obchůzkách. Dále byly zaznamenány případy policistů zpívajících islámské písně přímo ve službě. Během událostí v Paříži se policisté vyznávající islám odmítali účastnit se pietních oslav na památku obětí teroristických útoků. Někteří ani nedrželi minutu ticha.

La Parisien píše, že muslimové mají velký problém s podřizováním se. Dále uvádí, že největší potíže jsou s třetí generací přistěhovalců z islámských zemí. Problém je však velmi aktuální a bobtná. Nejčastěji se takové prohřešky dějí mezi mladšími policisty. Je tak zřejmé, že trend radikalizace je velmi aktuální právě mezi mladými muslimy.

Podle sociologa je vhodnější tento trend nazývat fundamentalismem. “Radikalizace znamená přechod na násilnou trestnou činnost,” vysvětluje. Upozorňuje však ne možné následky. Policisté, kteří neposlouchají rozkazy, mohou platit pokuty či přijít o práci. Právě nezaměstnanost je strašák a je mu přičítána částečná vina za radikalizaci muslimské komunity v Evropě. Ta je však nyní aktuální i mezi zaměstnanými.

Podle nizozemského průzkumu je efekt opačný. Radikalizace je známá u nezaměstnaných skupin muslimů, avšak čím více se stát snaží muslima integrovat, tím rychlejší a intenzivnější radikalizace se u něj může projevit. Více zde. Originální článek ve francouzském jazyce zde.