Madeta zakazuje zaměstnancům náboženské symboly. Spojitost s halal certifikátem odmítá

Společnost Madeta a.s. měla vydat interní vyhlášku, která zaměstnancům, mimo jiné, zakazuje nosit jakékoliv náboženské symboly. Důvodem je údajně udržení halal certifikace. Podle prohlášení společnosti používá Madeta certifikaci hlavně pro prodej potravin německým partnerům.

Na začátku září byla Madeta pod tíhou kritiky přinucena k vydání prohlášení, ve kterém odmítá, že by zaplatila Muslimské obci peníze. “Do arabských států dovážíme padesát let,” mimo jiné napsali. Nyní však čelí podezření, že se dopouští diskriminace. Svým zaměstnancům zakazuje, mimo jiné, nosit všechny náboženské symboly. Nesmí být dokonce ani v šatnách.

Madeta a.s. a její interní vyhláška
Madeta a.s. a její interní vyhláška

MADETA: Tahle pravidla u nás platí léta

Na náš email, ve kterém jsme se dotázali tiskové mluvčí společnosti, zda opravdu interně zakazují zaměstnancům nosit náboženské předměty kvůli halal certifikaci, odpověděl ředitel Madety prohlášením, ve kterém spojitost právě s muslimskou tradicí odmítá:

“Na arabské trhy exportuje Madeta dlouhá desetiletí, a to už od 50. let minulého století.

Zákaz vynášení interních informací patří stejně jako zákaz nošení veškerých šperků, ozdob a jiných předmětů, tedy i náboženských obecně a bez rozdílu, do výrobních a přilehlých prostor k dlouhodobě platným pravidlům nejen v Madetě.

Držiteli certifikátu halal – stejně jako mnoha jiných certifikátů – jsou nejen další tuzemské mlékárny, ale i mlékárny z evropských zemí, které exportují na arabské trhy a také dodávají mlékárenské výrobky do českých obchodů.”

Zaměstnanci souhlasí s Madetou

Podobně se v diskusích vyjadřují i někteří zaměstnanci Madety, přestože souhlasí s kritikou a bojem proti islamizaci:

“Jsem sice proti muslimákům, ale tohle je boj na špatné frontě,” reaguje diskutér, jenž tvrdí, že již léta pracuje v Madetě a zákaz šperků, včetně náboženských symbolů, tam platí léta. “V této oblasti potravinářského průmyslu je jasné, že nemůžete nosit křížek. Je to šperk a v tomto prostředí jsou plošně zakázány,” reaguje na facebooku na obrázek s interními příkazy jiný zaměstnanec.