Křesťanovi v Pákistánu hrozí trest smrti za básničku, kterou prý uráží islám

Pákistánská správa připouští trest smrti za urážku islámu v jakékoliv podobě. Nadeem Masihm odeslal přes komunikační aplikaci WhatsApp svému muslimskému příteli blíže nepopsanou básničku, která měla popisovat islámské postavy, včetně proroka Mohameda. Za to jej policie stíhá za urážku islámu.

Masihm je nyní na útěku, policie jej nezastihla u něj doma. Úřady začaly dokonce střežit tamní kostely. Obvinění křesťana z urážky islámu může vést muslimy k agresi vůči všem křesťanům v zemi a hlídání jejich posvátných budov má tak zabránit pogromům. Islámem se řídící pákistánský zákon o rouhání však, krom prevence urážek islámu, slouží také jako prostředek osobní msty vůči nemuslimským menšinám v Pákistánu.

Například v roce 2014 byl jeden křesťanský pár ubit, jelikož kdosi rozšířil fámu, že znesvětili korán. Ten samý rok pak kvůli podobné pomluvě, která ani v jednom případě nebyla prokázána, byl jiný mladý křesťanský pár upálen za živa. Zákoník je inspirován právem šáría, které též své materiály částečně čerpá z koránu. Ukázka:

3:28
Nechť si věřící neberou nevěřící za přátele místo věřících! Kdo tak učiní, nedostane se mu od Boha ničeho, leda v případě, že byste se od nich obávali nějaké hrozby. A Bůh vás varuje před sebou samým a u Boha je cíl konečný.

5:51
Vy, kteří věříte! Neberte si židy a křesťany jako přátele, neboť oni jsou si přáteli jedni druhým. Kdokoliv z vás se s nimi přátelí, ten stane se jedním z nich a Bůh věru nepovede lid nespravedlivý.

Podobných veršů v koránu najdete celkem osm.