Jak jednat s muslimem – kolegou či zaměstnancem? V Austrálii mají návod s poznámkami o diskriminaci

V australském státě Viktória mají organizaci, která přímo spadá pod tamní parlament. Ta pomocí speciálního pěti stránkového návodu radí, jak se přizpůsobit muslimům – kolegům či podřízeným.

Návod organizace, která spadá pod parlament státu Viktórie, radí, jak se muslimovi podřídit v jeho modlitbách, které jsou pro něj nutné v pracovní době, jedna v jednu odpoledne, druhá později, cca ve 4. V obou případech by měl mít muslim k dispozici čas tuto modlitbu provést.

Další komplikace je páteční návštěva mešity. Tu v dokumentu radí řešit tak, že muslim dostane delší pauzu na oběd. “Tu si může odpracovat předčasným příchodem do práce, či delší pracovní dobou,” radí návod. Návštěva mešity přitom trvá 45-60 minut, pauza tedy musí být dlouhá až hodinu a čtvrt.
Zaměstnavatel pak musí muslimkám povolit muslimskou pokrývku a muslimům jejich plnovous. Ženám může zaměstnavatel nařídit pouze přizpůsobení v rámci barvy, pokud má například firma modrý stejnokroj, muslimka má mít modrý hidžáb. Muslimka navíc může odmítnout podání ruky. Kolega by si to měl uvědomit a sám počkat, zda ho muslimka vyzve k podání ruky.

Ramadán a Mekka? Dovolená či dříve domů

Při svátku Ramadán, který trvá měsíc každý rok, muslim nesmí jíst ani pít za přírodního světla, -oboje tedy až po západu slunce. Nemuslimové by měla být empatičtí a pomoci mu. Zaměstnavatel by měl muslimovi nabídnout přednostní právo na dovolenou. Muslimům by se měly přizpůsobovat i firemní akce, aby mohli využít například rautu v době Ramadánu. Během Ramadánu by například schůze s muslimy – kolegy měla probíhat co nejdříve po ránu a pracovní doba by měla skončit maximálně ve 4 odpoledne.

Zaměstnavatel je též povinen muslimovi zajistit alternativní vegetariánské jídlo. Jako příklad je uvedena snídaně s uzeninami, které nejsou halal. Firma musí zajistit vegetariánskou snídani pro muslima.

Nebudete se podřizovat muslimovi? Dopouštíte se diskriminace

Návod je pro firmy z australského státu Viktória zároveň i varováním. Pod každým podřízením se muslimovi jsou uvedeny příklady, kdy se firma dopustí nepřímé diskriminace. Dopustí se jí ve chvíli, kdy nedodrží všechny body uvedené výše. Takže například nepřizpůsobení pracovní doby modlitbám a svátkům islámu.

Celý návod v angličtině naleznete ke stažení zde
Viktóriánská komise rovných příležitostí, lidských práv a rasové a náboženské tolerance spadá přímo pod parlament státu Viktórie, jednoho ze šesti států Austrálie. Pro jiné věřící nemá komise žádný podobný návod. Komise má funkci v rámci lidskoprávních zákonů, tedy Zákona rovných příležitostí z roku 2010, zákona o rasové a náboženské toleranci z roku 2001 a Listinu práv a odpovědnou činnost z roku 2006.

V Česku mají média zákon, který jim zakazuje kritizovat menšiny a tím podtrhávat předsudky. Psali jsme zde.

____________________________________________________

Pokud se vám líbí obsah našeho webu www.stop-multikulti.cz, můžete jej nyní podpořit finančně a pomoct tak jeho šíření mezi lidi.

Učinit tak můžete na účet u Fio banky číslo 2401131596/2010, který je transparentní. Odkaz zde.

 
Z Facebooku jsme byli smazáni. Jediná možnost hromadného šíření informací je tento web.