Facebook prochází normalizací. Zasahuje hlavně v Německu

Facebook čeká velká revoluce. Zatím to sice vypadá, že se nic moc neděje, ale první takzvané krůčky k filtru příspěvků jsou již v provozu například v Německu. Normalizace sítě straní především muslimům a jiným menšinám. Facebook si dokonce najal soukromou německou firmu, která má řešit nenávistné příspěvky na síti. A jak také upozorňují média, má se jednat “především o projevy rasismu,” čili nenávist například ze strany multikulturních fanatiků se dál bude náležitě přehlížet.

Zatímco ruské síti VK.com kritici vyčítají především intenzivní mazání za kritiku ruské politiky, sami volají po automatickém mazání kritiky islámu a migrační politiky. Slovem xenofobie se totiž dá označit leccos. Vzhledem k tomu, že výraz není přesně definován a nejsou určeny mantinely mezi kritikou a projevem nenávisti, může pak každý jednotlivý zaměstnanec Facebooku i soukromé německé firmy Arvato Services sám za sebe určit, co je projev nenávisti a co je xenofobie a na tomto základě smazat příspěvek či účet.

A ačkoli se to nezdá, celá tato hustá atmosféra na německé síti přešla i k nám. Nikdo si tu nedovolí sdílet odkazy některých “nevhodných” německých webových stránek. Celosvětový Facebook totiž podléhá filtračnímu systému, do kterého jsou zařazeny některé weby jako celky. Jsou totiž označeny nálepkou “xenofobní” a jejich sdílením riskujete ztrátu celého účtu. Možná si pak myslíte, že se nic neděje. Jenže ztrátu účtu pocítíte pouze vy. Veškeré fotografie, videa a informace o vás nadále zůstávají v databázi a nadále jsou zdrojem miliardových tržeb Facebooku.

Faktem je, že krom naší první stránky Stop multikulturním hnutím a organizacím a Islám v České republice nechceme, se mažou i jednotlivé příspěvky pouze na základě anonymního nahlášení. Stránky o nenávisti ke kritikům islámu, kde se objevují komentáře o jejich střílení, drtivou většinou zůstávají “naživu”, nebo jsou smazány jen dočasně. Poslední takový příspěvek je video o migrantech, kteří na něm útočí na řidiče kamionů. Video bylo smazáno z hlavní stránky Bloku proti islámu.

Ke smazání naší první stránky zřejmě Facebook také přivedlo nahlášení. Existují také kličky, kterými se může smazat jakýkoliv příspěvek s obrázkem či videem imigrantů. Stačí například nahlásit nepovolené zveřejnění mé osoby v příspěvku. Je však alarmující, že Facebook zřejmě reaguje hlavně na aktuální kauzy a to jediným směrem. Poprask vyvolalo například automatické mazání fotografií izraelských dívek zavražděných Palestinci. Vzhledem k tomu, že zakladatel Facebooku je Žid, je s podivem, jak asistuje u pokusů o jejich likvidaci.

Filtr, kterým neprojdou “vadné” německé weby, měl problém i se stránkou www.ivcrn.cz po smazání jejich hlavní stránky s více než 160 000 like. Politickým účelem takového mazání je autocenzura uživatelů. Ti, pomatení hranicí xenofobie, se raději nebudou vyjadřovat k politickým situacím. Po takové normalizaci sítě pak bude zbývat jediné – normalizovat společnost.