Erdogan přislíbil uprchlíkům turecké občanství

Turecký prezident Erdogan přislíbil syrským uprchlíkům turecké občanství. Podle všeho si tímto populistickým krokem chce zajistit voliče pro svojí partaj AKP. Turecké občanství pro migranty by mělo přímý vliv a dopad v zemích EU.

Prezident Erdogan prohlásil na adresu Syřanů: “považujeme vás za naše bratři a sestry,” a slíbil, že se zaslouží o snadnější přístup k tureckému občanství pro uprchlíky právě ze Sýrie. Komplikace by nastala i pro země Evropské unie, které by v případě zrušení víza vůči Turecku mohly čelit daleko většímu návalu migrantů z Blízkého východu. Již nyní totiž z Turecka proudí takzvaní syrští uprchlíci, u kterých se zjistí, že Syřané nejsou, snižují si věk a nebo nejsou schopni se identifikovat.

Erdogan v turecké jižní provincii Kilis, kde promluvil směrem k účastníkům tamních muslimských oslav v souvislosti s Ramadánem, dle médií též uvedl: “Turecko je též vaše vlast.” Otázka snadnějšího přístupu uprchlíků k občanství Turecka je podlé analytiků spíše otázkou souhlasu veřejnosti a mělo by se případně probrat i v referendu. Dle komentátorů Erdogan v Syřanech vyhlíží své nové voliče s politické podporovatele.

Veliký problém by však taková skutečnost znamenala pro celou Evropu. Do ní by pak, v případě zrušení vízové povinnosti Turecka, mohlo nárazově dorazit až několik milionů Syřanů. Evropa se již nyní potýká se současnou vlnou. Erdogan by tak zároveň obešel dohodu s Evropskou unií, podle které by zadržoval ilegální migranty, ale Turecko by migranty pouštělo dál zcela legálně, ale již jako své občany.

zdroj