Chystá Starbucks obrovskou diskriminační akci?

Starbucks provozuje v sedmdesáti zemích 25 000 poboček kaváren. V reakci na výnos Donalda Trumpa ohledně blokace vstupu do USA ze sedmi muslimských zemí oznámil ředitel, tehdejší otevřený podporovatel Hillary Clintonové v prezidentských volbách, že během pěti let přijme 10 000 uprchlíků.

Podle časopisu Forbes Starbucks po celém světě v současnosti zaměstnává něco přes 230 000 lidí. Nárůst počtu zaměstnanců se tedy chystá o 4,3%, protože ředitel se nechal slyšet, že tento krok učiní v rámci celého světa, nikoliv v rámci USA. Proti rozhodnutí amerického prezidenta tak bude protestovat nejspíše v Německu, Rakousku či například Švédsku.

A tak se současní zaměstnanci mohou ptát, zda přijdou o práci v rámci pozitivní diskriminace, kdy budou místo současných zaměstnanců přijati jiní jen na základě “vhodné národnosti”. Podle současných zkušeností s uprchlíky, ať by to řetězec plánoval jakkoliv, pravděpobodně nevyjde. Nárůst zaměstnanců o 4% za 5 let přeci jen není žádný raketový vzrůst, je to reálně růst “přirozený”. Současní zaměstnanci se tak nemusí bát.

Mohou se bát možná jen uchazeči, protože pokud by se to Starbucksu povedlo, přijímal by zaměstnance jen na základě jednoho kritéria: “je uprchlík” nebo “není uprchlík.” A to je špatně. Je to zásah proti lidem určitých národností. Již nyní však tvrdím, že to kavárníkům nevyjde.

Jak ukazují zkušenosti například z Německa, velké firmy s miliony zaměstnanců dokázaly v práci udržet padesátku uprchlíků. Ve Švédsku byli úspěšnější, ale také to nejsou vůbec lichotivá čísla. Ze 163 000 oficiálních migrantů jich loni pracovalo pár stovek. Kdo z nějakého hloupého důvodu nevěří Parlamentním listům, stejné číslo uvádí i Mánert z iDNES.cz, ale pokud to není nutné, odkazovat na něj nebudeme.

Zaměstnanci ani uchazeči o práci ve Starbucks se tak nemají čeho bát. Bát by se měl pan ředitel, který bude za pět let nucen vysvětlovat, jak se stalo, že z plánu 10 000 mu v řetězci pracuje pár stovek uprchlíků. Ono to totiž pravděpodobně více nebude.

___________________________________________________

Pokud se vám líbí obsah našeho webu www.stop-multikulti.cz, můžete jej nyní podpořit finančně.

Učinit tak můžete na účet u Fio banky číslo 2401131596/2010, který je transparentní. Odkaz zde.