Chodíte na Ortel? Tak jste možná na policejním seznamu s názvem Očista

Závadová osoba, společensky závadné akce, seznam Očistec. Ty názvy zní jako z dob ideopolicií či různých diktatur. Ve skutečnosti se jedná o reálný seznam české státní policie. A není to jen o extremismu. V seznamu figurují lidé, kteří na sociálních sítích lajkují závadné příspěvky a stránky a také třeba diváků koncertů kapely Ortel.

Oficiální data Policie ČR jsou velmi neurčitá. Existenci databáze s názvem Očista však dokazuje zveřejněná informace na webu PČR, která popisuje formální změny v databázi. Popis interního aktu řízení se píše, že Očistu má pod sebou kriminálka.

V dokumentu, který je pod článkem, nalezneme osobu, jistého Tomáše CH., který je na seznamu Očistec ze dvou důvodů. Navštívil koncert kapely Ortel, jenž je brána jako kontroverzní, ale zároveň obsadila dvě medailová umístění v celostátní hudební anketě Český Slavík Mattoni. A pak se účastnil, podle popisu shromáždění Vlastenecké Iniciativy zaměřené proti migračním kvótám. Seznam se vede již od roku 1998 a jsou v něm uvedeny výrazy jako třeba “závadová osoba”.

Dalším výrazem je slovo “protispolečenské jednání” a používá se pro činy a účasti na akcích, které nejsou ilegální, ale jsou proti multikulturalismu. Brány jsou jako projevy extremismu, v případě nesouhlasu například s kvótami se nejspíše automaticky přičtou extremismu pravicovému. Údaje v databázi jsou přístupné běžným policistům a hrozí i jejich zneužití.

V roce 2010 se policista dopustil toho, že fotografii z databáze stáhl a ta pak kolovala na plakátě, který dotyčnou osobu označoval jako zloděje. Cílem byl podnikatel z Plzně. V soudních spisech vyšetřovaných osob bylo několikrát uvedeno, jakým způsobem, byť třeba jen písemně, člověk smýšlí politicky. Databáze s názvem Očista je mezi policisty známá jako seznam závadových osob. Osoby jsou tak tříděné v rozhodujících chvílích podle jejich politického smýšlení.

Nejčastějším důvodem pro status závadové osoby je údajný rasový nebo pravicový extremismus. Pokud půjdete na nějakou akci, v registru jsou pod položkou vazby zapsáni i ti, kteří vám dělali doprovod. V databázi, mezi takovými akcemi figurují údajně i soukromé akce. Policie však zdaleka nezapisuje všechny účastníky takových akcí. Základem pro ně je legitimace a identifikace osoby, což se u třeba tisícihlavé demonstrace dělá ztěžka.

uredni-zaznam-ze-seznamu-ocistec