O režimu v Saúdské Arábii se vědělo už před 11. zářím. Jejich popravy však bránil i Havel

Následující článek je přepis článku z Lidových novin, ze dne 12.2.2001, autorkou je Pavla Nováková. Nejdůležitější část je ve druhém odstavci tučně zvýrazněná. Po článku z Lidových novin následuje úryvek z článku, který byl 11.2.2001 vydán na iDNES.cz.

Václav Havel navštívil kolébku islámu

Prezidentova cesta do Saúdské Arábie se stala počátkem nových vztahů České republiky s arabským světem
Dialog kultur vyzdvihl prezident Václav Havel na začátku své návštěvy tří zemí Arabského poloostrova.

RIJÁD (od zvláštní zpravodajky LN v Saúdské Arábii a Kuvajtu) – Cestu po Arabském poloostrově zahájil v sobotu prezident Václav Havel v Saúdské Arábii. Návštěva je prvním podobným kontaktem ČR se Saúdskou Arábií po sedmdesáti letech řídkých styků a první návštěvou hlavy českého státu v tomto pouštním království vůbec. Havel se v sobotu sešel se saúdskoarabským králem Fahdem ibn Abdal Azíz Saúdem a korunním princem Abduláhem ibn Abdul Azízem. Ten fakticky vládne od doby, kdy král částečně ochrnul. Mimo ceremoniální rámec se dostala hlavně včerejší prezidentova rozmluva s guvernérem Rijádu princem Salmánem, který Havla překvapil detailní znalostí jeho disidentské minulosti. “Mluvili io tom, jak komunismus křivil lidská práva,” shrnul prezidentův mluvčí Ladislav Špaček.

Havel byl shovívavý

O dodržování lidských práv v samotné Arábii, kde jsou dodnes popravováni lidé, kteří porušili islámskou morálku, se nemluvilo. “Určité zvyklosti či úkazy zdejšího života, které nám připadají vzdálené a které bychom v jiných zemích mohli považovat za nespravedlnost, jsou historicky zformované tvary místního povědomí,” vysvětlil Havel. Prezidentova delegace v Saúdské Arábii zajistila navázání diplomatických vztahů obou zemí. Navečer se Havel přesunul do Kuvajtu. Tam ho přivítal emír Džábir Ahmad Džábir Sabah, který stojí v čele této bohaté konstituční monarchie. Program stejně jako v Rijádu zakončila slavnostní večeře.”

ÚRYVEK Z IDNES.CZ:

Dagmar Havlová na ceremonie nesmí
Václava Havla doprovází i jeho žena Dagmar, která se však Havlova programu kvůli přísným islámským normám nemůže účastnit. V Saúdské Arábii jsou ženy vyloučeny téměř úplně z veřejného života. Musejí chodit celé zahalené včetně hlavy, nejsou jim vydávány doklady totožnosti, nesmějí řídit auto a bez svolení manželů či otců nemohou ani samy cestovat do zahraničí. Dagmar Havlová si dnes večer prohlédne místní trh a povečeří s manželkou saúdskoarabského krále.

(…)

Ke smyslu své cesty Havel ještě zdůraznil, že arabské země, které navštíví, představují střed celé islámské civilizace, “jakési centrum arabského živlu”, a že dialog s nimi, založený na principu respektu a rovnosti, je důležitý.

Zdroj

Havel v době návštěvy zařídil, aby v České republice vznikla Saúdskoarabská ambasáda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.