MANIPULACE: Artur Janoušek z iDNES.cz o zbrojním průkazu a střelbě v Chomutově 

Artur Janoušek z iDNES.cz informuje o zbrojních průkazech. Dopustil se při tom mnoha novinářských manipulací a chyb. Někdy i účelně lhal. Článek jsme nečetli celý, pouze verzi na webu iDNES.cz. 

Několik citací z článku pana Janouška lze vyvrátit hned. Nejzávažnější z nich zní: 

“V Chomutově na konci května zastřelil sedmatřicetiletý muž řidiče v dodávce. Vzbudila ho hádka, ruply mu nervy, vyběhl před dům a hluk ukončil střelbou.”

Jedná se o účelovou lež. O případu Roma, který v Chomutově najížděl s dodávkou do auta do lidí, jsme psali zde a psal o tom samotný web iDNES.CZ. Pokus manipulovat je zřejmý a nepochopitelný. 

Novinář pak do informačního článku píše sve pocity a vydává je za fakt. Je to klasická manipulace příznivců odzbrojení lidí:

“Celou dobu se nemůžu zbavit pocitu, že všichni, s nimiž se potkávám s žádostí o zbrojní průkaz, chtějí, abych jej získal.”

Další manipulativní části článku v diskusi vysvětluje několik lidí. Novinář například tvrdí, že policistce jako důvod pořízení průkazu řekl, že chce “aby se mu u pasu houpalo velký dělo,” přičemž policistka mu tedy dala skupinu E, ochranu majetku a zdraví. Policistka totiž nemá právo posuzovat psychologické aspekty této odpovědi, na to je tu totiž test s odborníkem, jenž je směrodatný. 

Navíc příspěvek diskutéra, který chyby v článku popsal bod po bodu a odborně, jelikož se sám podle svých slov v oboru léta pohybuje, redakce smazala. 

Další zajímavá část článku je ta, kde redaktor tvrdí, že udělat testy pro získání zbrojního průkazu, je velice jednoduché. V části článku, která je již placená v Mladé frontě Dnes, se však dozvíme, že zkoušky neudělala většina uchazečů z té skupiny, ve které se redaktor nacházel. Testy tedy tak zdaleka jednoduché rozhodně nejsou.

Ze všech poloprave manipulací a lží, které redaktor občánků uvedla, je rozhodně nejhorší ta o střelbě v Chomutově. Daleko před soudem již rozsuzovat jako soudce by neměl žádný novinář, takový člověk by měl přijít o místo. O případu navíc autor očividně účelně a schválně lhal. Fakta jdou snadno dohledatelná. 

3 komentáře u „MANIPULACE: Artur Janoušek z iDNES.cz o zbrojním průkazu a střelbě v Chomutově “

 1. Artur Janoušek je v Teplicích profláknutý jako lhář a jeho články pravidelně uráží kde koho, kdo u stojí v cestě. Vymyšlené a neověřené články poškozují poctivé lidi a tato novinářská špína je ostudou této prestižní profese.
  Stačí se na něj optat v Teplicích a každý si odplivne.

 2. Jo a ještě mne napadlo jak je to z Janouškem ten se do lochu už nevrátí?
  Určitě měl zbroják a zfetovaný a opilý naboural ženu od nehody ujížděl zda li mu byl odebrán zbrojní průkaz ???
  Obyčejný smrtelník by byl dávno bez zbrojáku ztráta duvěry!

 3. A není ten kolaborant Janoušek bratr zloděje(lobisty)?
  U něho bych věřil že žádné zkoušky nemusel absolvovat pouze zaplatil pro ně pár drobných pro smrtelníka roční plat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.