Facebook dočasně zablokoval stránku gay magazínu. Za kritiku islámu

Facebook židovského majitele Zuckerberga dává svým cenzurním chováním přednost islámu před gay komunitou. Sociální síť nechala 18.6. zablokovat stránku gay magazínu GayStream. Ten si “dovolil” být kritický k islámu v souvislosti s teroristickými útoky v gay klubu v Orlandu.

K zablokování stránky došlo poté, co její administrátoři sdíleli odkaz na článek, který v souvislosti s útoky v Orlandu kritizoval bránění islámu ve vztahu k nenávisti vůči sexuálním menšinám. Editor časopisu David Berger uvedl, že stránka byla zablokována kvůli článku, který ostře kritizoval “zelené” aktivisty a politiky za to, že bagatelizují příčiny útoku.

Berger rovněž řekl, že po zrušení stránky byl na třicet dní zablokován i jeho osobní profil v reakci na sdílení článku “Kolín nad Rýnem, měřítko nové etapy islámo-masochismu.” Editor časopisu uvedl, že facebook nedodal žádné konkrétní důvody svého zablokování a považuje tak zablokování stránky za útok na svobodu veřejného projevu jinosexuality na sociálních sítítch a za omezování svobody projevu a objektivní kritiky. Z aktivit, které se mohou podílet na zablokování stránky, Berger rovněž obvinil “zelené” aktivisty a politiky. Ti jsou známí svým vytrvalým “nahlašováním” takzvaných “xenofobních a islamofobních” stránek, profilů a příspěvků.

V článku, kvůli kterému nejspíše došlo k zablokování stránky GayStreamu, autoři upozornili na důležité faktory kolem útočníka z Orlanda, který před několika týdny povraždil 49 návštěvníků gay klubu za výkřiků islámských hesel. V sérii článků časopis upozornil, že radikální ímám před střelbou veřejně obhajoval trest smrti pro homosexuály. V Británii narozený radikál v mešitě prohlásil: “Musíme mít soucit s lidmi. S homosexuály je to stejné. Pojďme se jich zbavit ze soucitu.”

GayStream a editor Berger se v reakci na smazání obrátili na německého ministra spravedlnosti Heiko Maase. Ten se totiž spojil s nadací Amadeus Antonio, v jejímž čele stojí Anetta Kahane. Ta před spojením Německa pracovala pro východoněmeckou tajnou službu známou jako Stasi. Svého času se jednalo o německou verzi naší StB. Nadace Amadeus Antonio zkoumá sociální sítě a nahlašuje “nevhodné” a “xenofobní” příspěvky německé pobočce facebooku k jejich smazání, následně je předává ministerstvu nebo policii. Díky tomu došlo za pár dní k obnovení činnosti stránky.

Dilema o ochraně LGBT komunity a zároveň zákazu kritiky islámu se stalo velkým tématem po útoku v Orlandu. Média se nakonec zastala islámu. Facebook tak zakazuje veškeré články poukazující na souvislost mezi útoky a islámem.